ניר חפץ בבית המשפט
צילום: פלאש 90

דרמה בתיקי נתניהו: ניר חפץ חתם על הסכם עד מדינה

מקורבו של רה"מ, יקבל חסינות מלאה, לא יועמד לדין פלילי או משמעתי, לא יישא עונש מאסר ולא ישלם קנס. המגעים מול המשטרה נעשו על ידי עו"ד אילן סופר, המייצג את עד המדינה בפרשת הצוללות, וללא ידיעת עו"ד ירון קוסטליץ שייצג את חפץ עד כה - והתפטר
רועי ינובסקי ותמר אלמוג
05 במרץ 2018
10:10
עודכן ב 15:35

מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועץ התקשורת לשעבר של משפחת נתניהו ניר חפץ חתם היום (שני) על הסכם עד מדינה. במסגרת ההסכם יקבל חפץ חסינות מלאה, לא יועמד לדין פלילי או משמעתי, לא יישא עונש מאסר ולא ישלם קנס.

חפץ צפוי למסור מידע בכל הפרשות בהן מעורב ראש הממשלה, מלבד תיק הצוללות. כחלק מההסכם הוא התחייב למסור מסרונים והקלטות המפלילים את בני הזוג נתניהו. בסביבתו הסבירו את המניעים שהביאו אותו לחתום על ההסכם: "הוא לא היה מוכן לשכב על הגדר בשביל נתניהו או אחרים. הוא מעריך שעידן נתניהו הסתיים. הוא מעיד גם משיקולי טובת המדינה".

חפץ חשוד כרגע גם בתיק 1270, המוכר כפרשת חפץ-גרסטל, וגם בתיק 4000 הידוע כתיק בזק. בכך מצטרף חפץ לשלמה פילבר ואל ארי הרו, שהיו גם כן אנשי סודו של נתניהו וחתמו על הסכמי עד מדינה. 

בעקבות החתימה על ההסכם, עורך הדין ירון קוסטליץ, המייצג את חפץ, התפטר מתפקידו. באתר ynet פורסם כי המגעים בין חפץ למשטרה נעשו ללא ידיעת קוסטליץ, שאינו מייצג עדי מדינה ולא מתכוון לייצגו בהליכים כאלו, אלא מטעם עו"ד אילן סופר שארגן את ההסכמים עם מיקי גנור ומשה יוסף בתיק הצוללות. 

ניר חפץ נעצר לפני כשבועיים בחשד שפעל במסגרת תיק בזק להשיג הטבות רגולטוריות לחברת בזק ששאול אלוביץ' היה בעל השליטה בה, בתמורה לסיקור אוהד למשפחת נתניהו באתר "וואלה" שבשליטתו של אלוביץ'.

לאחר מעצרו פורסם כי פנה בעבר לשופטת הילה גרסטל, והציע לקדם את מועמדותה לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה תמורת סגירת תיק פלילי נגד שרה נתניהו. בעקבות זאת נחקר חפץ והוארך מעצרו גם בפרשה הזו.

עם כניסתו של עו"ד אילן סופר לייצוגו של חפץ נערכה בדיקה בפרקליטות אם אין ניגוד עניינים בכך שבת זוגו של סופר עו"ד שרון קליינמן מייצגת את אלי קמיר, מקורבו של חפץ שגם חשוד בתיק 1270 ובתיק בזק. לאחר בדיקה בפרקליטות הוחלט שאין ניגוד עניינים.

אתמול שוחרר חפץ למעצר בית בן 10 ימים, וכך גם שאול אלוביץ'. נגד השניים גם הוצא צו עיכוב יציאה מהארץ למשך חצי שנה, ונאסר עליהם ליצור קשר עם המעורבים בפרשה. במהלך הדיון האחרון בהארכת מעצרם של החשודים נטען, כי יש להשאירם במעצר מכיוון שהם מנסים לשבש את חקירתם. נציגת הפרקליטות אמרה באותו דיון, שהחשודים השתמשו באתר וואלה! News כדי לקבל סיקור חיובי, בתמורה להטבות שסיפקו ראש הממשלה ושר התקשורת לשעבר, בנימין נתניהו, ומנכ"ל משרד התקשורת המושעה, שלמה פילבר.

ראש הממשלה נחקר בתיק 4000 ביום שישי האחרון, כשבמקביל הפכה חקירת רעייתו, שהתקיימה ביחידת להב 433 לחקירה באזהרה -ובכך הפכה לחשודה בתיק. המשטרה הצליחה לחקור אותה בחשדות השוחד בעזרת שימוש בסעיף חשד שהשימוש בו נדיר יחסית: "לקיחת שוחד בצוותא". המשטרה והרשות לניירות ערך צפויים לבקש לזמן את בני הזוג נתניהו לחקירה נוספת לאחר שובם מהביקור בוושינגטון.

לאחרונה פורסם בכאן חדשות כי נתניהו טען במהלך חקירתו כי חתימתו על אישור עסקת בזק ו-yes הייתה פורמלית בלבד. לטענתו מי שעסק בנושא בפועל היו שורה של גורמי מקצוע שדנו בו טרם העניין הובא לפתחו. מדובר בעסקה הנמצאת במוקד החקירה והכניסה לכיסו של אלוביץ' 680 מיליון שקל. ראש הממשלה הסביר שהעניין הובא לאישורו לאחר שנבחן על ידי ועדות במשרד התקשורת, היועצת המשפטית במשרד, המועצה לשידורי כבלים ולוויין וגורמי מקצוע נוספים.