איילת שקד ואסתר חיות בוועדה לבחירת שופטים
צילום: הדס פארוש, פלאש 90

פרשת המסרונים: שקד הגישה קובלנה נגד השופטת פוזננסקי-כץ

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות צפויה כעת להקים בית דין משמעתי מיוחד כדי לדון בה. השופטת תועמד לדין משמעתי על התנהגות באופן שאינו הולם שופט, ועל הפרת כללי האתיקה של שופטים
אמוץ שפירא ותמר אלמוג
06 במרץ 2018
15:30

שרת המשפטים איילת שקד הגישה היום (שלישי) לנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות קובלנה נגד השופטת רונית פוזננסקי-כץ. זאת בהמשך לחשיפת חילופי המסרונים שקיימה פוזננסקי-כץ עם החוקר מטעם הרשות לניירות ערך, עורך הדין ערן שחם-שביט, ובו תיאמו לכאורה עמדות לקראת הארכות מעצר בפרשת בזק. חיות צפויה להקים בית דין משמעתי מיוחד לדון בקובלנה.

השופטת תועמד לדין על התנהגות באופן שאינו הולם שופט, ועל הפרת כללי האתיקה של שופטים. על פי תקנות בית המשפט ההליך יהיה חסוי. עורך הדין שאול גורדון, לשעבר היועץ המשפטי של משטרת ישראל, ייצג את שרת המשפטים שקד.

בשבוע שעבר הודיעו שקד וחיות כי החליטו להעמיד לדין משמעתי את שופטת בית משפט השלום תל אביב פוזננסקי-כץ. בכך קיבלו את המלצת נציב תלונות הציבור על השופטים, המשנה לנשיאה בדימוס פרופ' אליעזר ריבלין.

בדיון בוועדת החוקה בכנסת שנערך אתמול, הבהיר פרקליט המדינה שי ניצן כי הוא רואה את האירוע בחומרה, והוסיף "הייתה התנהלות לא ראויה אבל לא נמצא שמץ לפגיעה בזכויות העצירים". השופט בדימוס דוד רוזן, נציב הביקורת על מערך התביעה ומייצג המדינה בערכאות, אמר כי "אני לא יכול להעלות על דעתי שיקרה דבר כזה ומרגע שקרה חייבים להתייחס לכך בחומרה רבה. יש לאסור על כל קשר שהוא בין טוען, חוקר ותובע לבין שופט גם בעניינים המנהליים".