שמאנית הקמבו

דוקותיים | שמאנית הקמבו

רות שעשוע בת 37 מקציר. מטפלת באנשים בעזרת ארס הקמבו, צפרדע מהאמזונס
אביגיל חורי
02 באפריל 2018
07:00

היא לוקחת אולר בידה ומחממת אותו על האש היוקדת של הכיריים. עם האולר היא מתקרבת לאדם שיושב בחדר על מזרן, מפשילה את שרווליו ומתחילה ליצור כוויות קטנות בצורת עיגולים ברווחים שווים. אחרי זה היא תיקח את הארס ותחדיר אותו לגוף. לוקחת נשיפה מסיגר גדול ומספרת: "אני מתחילה לאט, אם יש צורך אני רואה בדקות הראשונות, ואז אפשר להוסיף עוד כמות."

רות שעשוע, בת 37 מתגוררת בקציר, מטפלת עם ארס שמפרישה הקמבו, צפרדע שנמצאת באמזונס. הרבה אנשים ניגשים אליה ואומרים לה "זה רעל- אפשר למות מזה." אבל בשבילה זאת שיטת ריפוי שהיא מנחילה לרבים אחרים. "הגוף יודע לקבל את הארס. זה לא סם, אין בזה חומרים שהם פסיכו-אקטיביים."

 פינוי רעלים

אחרי שהארס נכנס לגוף מתחיל השינוי. אנשים מתחילים להזיע, להקיא, לבכות. זה "תהליך של פינוי רעלים." מסבירה רות ומתחילה לשיר מנגינה רגועה: "אספידיטו, אספידיטו (=רוח, רוח), קמבו קמבו." היא שרה שירים שנקראים 'איקרוס', שירי קריאה לרוח של הצפרדע, הקמבו, "שגם היא תהיה נוכחת ותבוא עם הרפואה." רות מתחילה לרקוד לצלילי המוזיקה יחד עם כלי נגינה צבעוני בידה, היא עוברת בין שלושת המטופלים שנמצאים בחדר רכונים קדימה לעבר דלי. "מהר מאוד הארס נכנס לזרם הדם, משם הוא מגיע ללב, ומהלב הוא מופץ" מסבירה רות את התהליך. היא מעשנת סיגר ואת העשן מפזרת ברחבי החדר. אחרי זה היא פונה לאחד מהמטופלים :"תשתה הרבה מים, כמה שיותר זה יותר טוב."

החדר אפוף אווירה, מזרנים מפוזרים על הרצפה מלאים בכריות צבעוניות מקושטות רקמה, עציצי פרחים וכמובן, פסלים של צפרדעים. "איסוף הארס של הצפרדע נעשה בלילה"  היא מספרת ובעיניה נדלק ניצוץ של התלהבות. בהתחלת האיסוף יוצאים לעבר הג'ונגל באמזונס ומתחילים לקרוא קריאות צפרדע. כאשר מצליחים לתפוס את הצפרדע, קושרים אותה ומותחים לה את הידיים והרגליים. היא מספרת ש"בהתחלה זה תהליך לא נעים אבל אחרי איסוף הארס משחררים את הקמבו."

תודעה של הקמבו

לא תמיד רות הייתה מטפלת. "לפני עשר שנים הייתי חולת סרטן, עשיתי טיפולים כימותרפיים רבים." אחרי כמה חודשים היא החלה לגלות את נפלאות הריפוי שקיימות בקמבו. "ידעתי שיש לי הרבה מה לנקות ברובד הפיזי." מסבירה רות ומוסיפה בשקט: "אז באמת עוד לא ידעתי כמה רבדים יש בקמבו."

"בסוך התהליך, הרבה דברים מתבהרים, כל החושים מתנקים ונהיית חדות בראייה ובמחשבה" קציר מסיימת את הטיפול וכל חברי הקבוצה יושבים רגועים, מבט נחוש בעיניהם וחיוך קל. אחד מהם פונה אל רות ומספר לה שהתחושה הזאת גרמה לו לרגיעה, שהוא מרגיש שאפילו הקול שלו בא ממקום אחר. רות מחייכת בחזרה ומסבירה "קיימת כאן תודעה של הקמבו. היא יודעת איך להגיע לכל אחד ואחד."

עוד בדוקותיים

הדילר

להציל את גולדה

מיסטר חומוס