חנין זועבי בכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרסום ראשון: הליך הדחה מהכנסת נגד ח"כ חנין זועבי

סיעת ישראל ביתנו פתחה בהליך נגד חברת הכנסת מהרשימה המשותפת, בעקבות התבטאויותיה בסוף השבוע האחרון. זועבי כינתה את ישראל "מדינה פשיסטית", האשימה אותה ב"טרור" על רקע האירועים בהפגנות על הגדר בעזה, וקראה למיליוני פלסטינים לצעוד לעבר ירושלים
זאב קם
09 באפריל 2018
08:20

עוד התבטאות שנויה במחלוקת של חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת) מביאה הבוקר (שני) ח"כים לפתוח נגדה בהליך נדיר של הדחה מהכנסת. זאת לאחר שקראה למיליוני פלסטינים לצעוד לעבר ירושלים, כשברקע הצעדות ברצועת עזה.

מי שיחל בהליך נגד זועבי הוא חבר הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו, יחד עם כל חברי סיעתו. בכוונתם להתחיל להחתים חברי כנסת נוספים, על מנת להביא לכנסת את הצעת ההדחה של זועבי בשל דבריה.

האזינו לדיווח של זאב קם בכאן רשת ב':

חוק ההדחה, שאושר בכנסת לפני קרוב לשנתיים, מאפשר לפתוח בהליך הדחה של ח"כ, אם הסית לגזענות או הביע תמיכה במאבק מזוין נגד ישראל. כדי להתחיל בהליך נדרשות חתימותיהם של 70 חברי כנסת, ולאחר מכן ההחלטה מגיעה להצבעה בוועדת הכנסת – שם נדרש רוב של שלושה רבעים מחברי הוועדה. האישור הסופי מתקבל בהצבעה במליאת הכנסת, שם נדרש רוב מיוחד של 90 ח"כים התומכים בהדחה.

עד היום נפתח הליך הדחה רק נגד חבר הכנסת לשעבר באסל גטאס, גם הוא איש בל"ד והרשימה המשותפת כמו זועבי, לאחר שהבריח טלפונים סלולריים למחבלים הכלואים בישראל. במקרה של גטאס גויסו 70 החתימות הנדרשות לתחילת ההליך, אך הוא נקטע באמצע לאחר שגטאס התפטר בעצמו מהכנסת בעקבות הגשת כתב האישום נגדו.

הדברים של זועבי שעוררו את זעמם של אנשי ישראל ביתנו נאמרו בסוף השבוע במטה האו"ם בניו יורק. חברת הכנסת קראה לתושבי הגדה המערבית להצטרף למפגינים על הגדר ברצועת עזה, ולצעוד לעבר ירושלים כדי להביא לסיום הכיבוש.

"אנחנו צריכים שמיליוני פלסטינים יצעדו לעבר ירושלים", אמרה זועבי וכינתה את ישראל "מדינה פשיסטית". חברת הכנסת מהרשימה המשותפת האשימה את ישראל ב"טרור" במה שהיא כינתה "צעדה של שלום" ברצועת עזה, וקראה לקהילה הבין-לאומית לחקור את האירועים שבהם נהרגו פלסטינים מאש צה"ל.