חמוש בדואי בכביש בדרום
צילום: חדשות בזמן

תלונות בנגב: רעולי פנים חמושים שודדים כלי רכב מבעליהם בכבישים ראשיים

המקרים התרחשו בחודשים האחרונים בשעות הלילה המאוחרות. השר לביטחון הפנים: "מאות לוחמי משמר הגבול ומשטרה יוצבו בכבישי הדרום ובכניסה לישובים הבדואים עד להחזרת השקט בכבישי הנגב"
אסף פוזיילוב
24 באפריל 2018
17:00

המשטרה חוקרת תלונות של תושבי הנגב ולפיהן רעולי פנים חמושים שדדו או ניסו לשדוד את רכבם כאשר נסעו בכמה מכבישי הדרום בחודשים האחרונים. כל המרים התרחשו בשעות לילה מאוחרות. את התלונה האחרונה הגיש לפני כשבוע תושב יפו שמסר כי רעולי פנים חמושים ניסו באיומי נשק לחטוף את רכבו ביום ראשון בכביש העוקף את באר שבע. לדבריו, הם חסמו את מכוניתו ברכבם וסימנו לו באיומי נשק לצאת ממכוניתו.

לידי כאן חדשות הגיעו שש תלונות על מקרים דומים שהתרחשו בחודשים האחרונים. תושב דימונה סיפר כי כמה בדואים חמושים השתלטו על מכוניתה של אשתו, איימו על חייה, וגנבו אותו, תוך שהם משאירים אותה לבדה על הכביש הראשי. נהגת אחרת סיפרה כי שני חמושים שנהגו בג'יפים ניסו לחסום אותה במהלך נסיעה, אך היא הצליחה להימלט. אחד המתלוננים אמר: "הרכב הוא כפרה, זה יכול להיגמר בפעמים הבאות גם בחיים, זה רק הולך ומסלים כי יש אפס אכיפה".

בעקבות הדיווחים בימים האחרונים על מקרי הנהיגה הפרועה, התקיפות והירי שמבצעים חמושים בכבישי הדרום נפגש הבוקר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן עם קציני משטרה בדרום וראשי רשויות בדואים. בסיום הפגישה הודיע ארדן כי מאות לוחמים ממשמר הגבול ומהמשטרה יוצבו בכבישי הדרום ובכניסה ליישובים הבדואים. הוא ציין כי תוקם תחנת משטרה חדשה בערוער, בפעם הראשונה בפזורה מזה 15 שנה וכי אזורים רלוונטיים בפזורה הבדואית ירושתו במצלמות אבטחה. ארדן הוסיף כי קיים שיתוף פעולה מצוין עם ראשי הרשויות הבדואים, אך במשך שנים רבות חלק גדול מאוכלוסייה זו היה מנותק ממוסדות השלטון. השר לביטחון הפנים הודיע כי יביא לאישור הממשלה את הצעת החוק המאפשרת להטיל עונש של חמש שנות מאסר על מי שיבצע ירי מסכן חיים. לדבריו מדובר בשינוי דרמטי שמשקף את חומרת העבירה.