תיעוד מחתונת הירי בנגב

"הירי של ערבים בחתונות נובע מלחץ חברתי ורצון להפגין כוח"

ברקע מקרי האלימות האחרונים בדרום, פרופסור עליאן אלקרנאוי הסביר בכאן רשת ב' על תופעת החזקת הנשק: "המשטרה צריכה להפעיל יד חזקה - אך גם החברה הערבית אשמה". רידא ג'אבר ממרכז עמאן לחברה ערבית בטוחה: "התפיסה של המשטרה צריכה להשתנות"
מרחאבית
26 באפריל 2018
12:56

ברקע מקרי הירי והאלימות שתועדו לאחרונה בנגב, פרופסור עליאן אלקרנאוי מאוניברסיטת בן גוריון הסביר הבוקר (חמישי) על תופעת הנשק בחברה הערבית. בראיון לתוכנית מרחאבית בכאן רשת ב', אמר ד"ר אלקרנאוי כי מדובר בתופעה חברתית, שבחלקה נועדה "להפגין כוח".

"הגורמים החברתיים הם מאוד משמעותיים, הלחץ החברתי מוביל להבעת שמחה בירי. אם אני מסתכל על החברה הערבית או הבדואית הירי נועד גם להפגין כוח, להראות שיש למשפחה גם נשק", אמר אלקרנאוי. "גם בסכסוך בין המשפחות רואים שהיד הפכה להיות קלה על ההדק. אנשים נרצחים בעקבות סכסוכים כאלה ואחרים. זה נועד להרתיע ולהראות עוצמה".

האזינו לראיון המלא עם פרופסור עליאן אלקרנאוי:

"אני חושב שהמשטרה צריכה להפעיל יד חזקה יותר. אין מקום לנשק חוקי ולא חוקי", הדגיש הפרופסור. "צריך גם להפנות אצבע מאשימה כלפי החברה הערבית עצמה, למה היא מאפשרת דבר כזה".

רידא ג'אבר ממרכז עמאן לחברה ערבית בטוחה התייחס גם הוא לנושא בראיון לערן זינגר ואמר כי "פעם היו לי תקוות שהמשטרה תעשה מעשה אמיתי. אנו תופסים את האזרחות בצורה רצינית והמשטרה לא תופסת אותנו כאזרחים".

"אני מתנגד לרעולי פנים, ואנו תובעים לטפל בזה בצורה גלויה. התפיסה של המשטרה צריכה להשתנות יש אתוס ביטחון. טיפול בעבריינות וארגוני פשיעה – ואת זה לא עושים במגזר הערבי", הסביר ג'אבר.

האזינו לראיון עם על רידא ג'אבר: 

הנושא עלה לדיון בימים האחרונים בעקבות הסרטון בו נראים חמושים יורים בו נראים רעולי פנים יורים באוויר כחלק מחגיגות חתונה בשגב שלום. בעקבות המקרה, החליט השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כי מאות לוחמים ממשמר הגבול ומהמשטרה יוצבו בכבישי הדרום ובכניסה ליישובים הבדואים. הוא הוסיף שתוקם תחנת משטרה חדשה בערוער ואזורים רלוונטיים ירושתו במצלמות אבטחה.