נתניהו בנאום הגרעין
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"רוב החומרים שנתניהו הציג ישנים, הכרנו אותם עוד לפני 2008"

בכיר לשעבר בסוכנות לאנרגיה אטומית אמר לכאן חדשות כי נאום הגרעין של נתניהו לא חשף מידע חדש: "האיראנים אמרו שאלה לא חומרים שלהם". שר החוץ האמריקני: "עברנו על רוב המסמכים ואנחנו מעריכים שהם אמינים. זה מוכיח שאיראן שיקרה לאורך המשא ומתן"
עמיחי שטיין וגילי כהן
01 במאי 2018
07:58

בכיר לשעבר בסוכנות לאנרגיה אטומית הבינלאומית הגיב הבוקר (שלישי) לנאום הגרעין של ראש הממשלה נתניהו ואמר לכאן חדשות כי רוב החומרים שהוצגו - ישנים. הבכיר לשעבר, אולי היינונן, טען כי בסוכנות הכירו את המידע שהוצג זה זמן רב, וקרא לדרוש מאיראן להבהיר את השאלות שעולות ממנו.

"השתמשתי בחלק מהחומרים שהראה ראש הממשלה - כולל תמונות - בתדרוכים שנתתי כבר ב-2008",  אמר היינונן, שכיהן בתפקידו האחרון כאחראי הפקחים הראשי של הסוכנות, ופרש ב-2010 אחרי 30 שנה. "ראיתי אותם הרבה לפני, כבר ב-2005. השגנו את החומרים בכל מיני דרכים וכשראינו אותם ידענו שזה בעייתי ביחס להצהרת האיראנים בנוגע לתוכנית גרעין לצורכי שלום, ואז כמובן רצינו לברר האם הדברים נכונים. אבל האיראנים סירבו לאפשר לנו לתחקר את המדענים וטענו שזה מזויף ושזה שקר מוחלט. אם תסתכל בדוחות מאותה תקופה תראה שהסוכנות מעוניינת שאיראן תענה על שאלות – אך זה נותר ללא מענה".

בנוגע להתנהלות מול איראן בהמשך, אמר הבכיר לשעבר בסוכנות: "איראן צריכה להסביר מה הם הדברים האלה. הסוכנות לאנרגיה אטומית צריכה ללמוד את החומרים היטב, ולדרוש מהאיראנים להסביר מה קרה בשנים האלה, וזאת מכיוון שהסכם הגרעין לא דורש זאת".

שר החוץ האמריקני מייק פומפיאו הגיב הלילה גם כן לנאום ראש הממשלה, ואמר כי ארצות הברית כבר עברה על עשרות אלפי מסמכים מהארכיון הגרעיני של איראן שבידי ישראל וכי היא מעריכה שהם אמינים. "המידע שישראל הציגה מוכיח כי איראן שיקרה במהלך המשא ומתן על הסכם הגרעין וכי אין לסמוך עליה שלא תשקר שוב", נמסר בהודעת משרד החוץ בוושינגטון. פומפיאו הודיע כי הוא ישוחח בימים הקרובים עם עמיתיו ממדינות אירופה, ויציג בפניהם את הממצאים לקראת קבלת ההחלטה על עתיד הסכם הגרעין. קודם לכן, אמרה דוברת הבית הלבן כי המידע שהציגה ישראל בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן "מספק פרטים חדשים ומשכנעים בנוגע למאמציה של איראן לפתח נשק גרעיני הניתן לשיגור באמצעות טילים".

מנגד, שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, אמרה כי "מהדיווחים עולה שנתניהו לא הטיל ספק בעמידה של איראן בהסכם הגרעין היום". ממשלת בריטניה הגיבה: "מעולם לא היינו תמימים בנוגע לאיראנים ולמטרות תכנית הגרעין שלהם. הפיקוח של הסוכנות לאנרגיה אטומית הוא קריטי במטרה להבטיח שאיראן עומדת בהתחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין". שגריר צרפת בארצות הברית אמר בתגובה כי "המידע שקיבלנו בנוגע לתכנית הגרעין האיראנית משכנע ששווה ליישם את הסכם הגרעין, יחד עם מנגנוני הפיקוח". דובר ממשלת גרמניה אמר בעקבות חשיפת המסמכים בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית כי "חיוני לשמור על הביקורות העצמאיות שנקבעו בהסכם הגרעין".


ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אמש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בשיחה אמר פוטין לנתניהו כי הסכם הגרעין עם איראן הוא בעל חשיבות עליונה להבטחת היציבות והביטחון הבינלאומיים, ולכן "ההסכם חייב להישמר על ידי כל הצדדים". השניים שוחחו גם בנושא סוריה.

היועץ לביטחון לאומי של נתניהו, ראש המל"ל מאיר בן שבת, שוחח הלילה עם מקביליו בצרפת, בבריטניה ובגרמניה, בניסיון לשכנע כי איראן ממשיכה בפעולות ובתכניתה לפתח גרעין צבאי. 

בנט: "המסמכים מוכיחים שההסכם בטל מיסודו"

חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, שר החינוך נפתלי בנט אמר הבוקר כי המסמכים שבידי ישאל מוכיחים שההסכם בטל מיסודו. "כל יסוד ההסכם אומר שאין להם בכלל כוונת צבאיות", קבע בנט בראיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. "אנחנו דורשים לשנות או לתקן את ההסכם ואם לא תהיה ברירה לבטל. אני לא חושב שמלחמה הוא דבר בלתי נמנע. אבל מצד שני לא נקנה כמה חודשי שקט בשביל למצוא את אירן על הגבולות שלנו".

האזינו לראיון עם בנט בכאן רשת ב':

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד מתח ביקורת על ראש הממשלה ואמר לאריה גולן כי "השכל שואל את עצמו האם המקום הנכון לחשוף מידע כזה הוא שידור טלוויזיה. צריך לבדוק האם לא נחשפו פה שיטות עבודה. אין אדם בעולם שלא חשב שאיראן מפתחת תכנית גרעין, אחרת לשם מה עשו הסכם גרעין? מרגע שנחתם הסכם הגרעין אנחנו נמצאים במקום אחר".

"יש פה סבך, אם אמריקה תפרוש באופן חד צדדי לאיראן תהיה הזדמנות לפתח נשק גרעיני והאיראנים יוכלו לעשות עסקים שייתנו להם יותר כסף", המשיך לפיד. הוא הוסיף כי ישראל צריכה לפעול בכל האמצעים כדי למנוע התבססות איראנית בסוריה: "אם אני ראש ממשלה, מחר נפעל יותר בתקיפות ממה שאנחנו פועלים היום. לא יהיה נמל איראנית, לא יהיו כלי שיט איראנים לצד צוללות רוסיות, רוסיה צריכה לדעת שלא תהיה יציבות כל עוד האיראנים נמצאים בסוריה".

פרופ' עוזי ארד מהמכון למחקרי ביטחון לאומי אמר בכאן רשת ב' כי נאום הגרעין של נתניהו היה מאכזב: "התאכזבתי כי עכשיו האיראנים יגידו שמכל האיסוף המודיעיני ישראל לא מצאה שהייתה הפרה של ההסכם. לא תמצא אדם אחד שיגיד שאיראן דיברה אמת לאורך הדרך, אבל לא זה היה הנושא. ההצגה הזו עלולה להיות בומרנג. ההישג המודיעיני מרשים, אבל הוא היסטורי - וזה מבליט את העובדה שלא מצאנו הפרות של ממש".