הגבול בין לבנון לישראל
צילום: אי-פי

גורם ישראלי: נכונות בלבנון לפשרה על הגבול הימי

לאחר קיום הבחירות לפרלמנט בביירות, בישראל מזהים שינוי מצד לבנון שעשוי להביא להתקדמות משמעותית בפתרון המחלוקת. המתווך האמריקני דיוויד סאטרפילד נמצא במסע דילוגים בין המדינות ונפש עם השר שטייניץ וראש הממשלה הלבנוני אל-חרירי
גילי כהן
27 במאי 2018
08:38

גורם ישראלי טען כי ישנה נכונות מצד לבנון להגיע לפשרה במחלוקת סביב הגבול הימי בין המדינות. הבוקר (ראשון) פורסם בכאן רשת ב' כי בעקבות הבחירות לפרלמנט במדינה השכנה, בישראל זיהו לאחרונה שינוי בצד הלבנוני, שעשוי להביא להתקדמות משמעותית בסוגייה. לצד זאת, הגורם הדגיש כי הנושא עדיין לא הגיע להכרעה.

ברקע ההתפתחויות הללו, המתווך האמריקני דיוויד סאטרפילד נמצא עדיין במסע דילוגים בין ישראל לבין לבנון על מנת לקדם פשרה. סאטרפילד נפגש בלבנון עם ראש הממשלה סעד אל-חרירי, ובצד הישראלי נועד עם השר יובל שטייניץ.

קיומם של המגעים בין ישראל ללבנון, בתיווך ארצות הברית, בניסיון לפתור את המחלוקת בנוגע לגבול הימי בין המדינות פורסם בכאן חדשות בפברואר האחרון. ישראל כבר הסכימה לפשרה שתאפשר לחצות את האזורים שבמחלוקת בים, ושבמסגרתה יימסר ללבנון שטח ימי גדול יותר מאשר לישראל - אך בביירות דחו אותה.

יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, אמר אז למתווך סאטרפילד כי ההצעה של ארצות הברית בעניין חלוקת הגבול הימי בין ישראל ללבנון "איננה מתקבלת על הדעת". המחלוקת נובעת, בין השאר, מקיומם של מאגרי גז עם פוטנציאל הפקה בשטח הימי שבין המדינות. 

לפי בכירים ישראלים שהתבטאו בעבר בנושא, ישנו רצון לפתור את הסוגיה מצד שתי המדינות. החשש הוא שהמשך מחלוקות בנושא ישפיעו לא רק על קידוחים באזור המחלוקת אלא גם על קידוחים נוספים בסמוך.