הסלמה בדרום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השקט הופר: אזעקות בעוטף; שר בכיר בקבינט: "ישראל תקפה חרטא מטרות"

בעקבות הירי מעזה, שרים בקבינט המדיני-ביטחוני הלינו על התקיפות של צה"ל והאשימו את נתניהו ואת ליברמן בתגובה רכה. שר הביטחון איים: "כל מקום שממנו ארגוני הטרור יורים לשטח ישראל הוא יעד לגיטימי לתקיפת חיל האוויר"
יואב קרקובסקי ורועי שרון
29 במאי 2018
20:00
עודכן ב 21:10

לאחר מספר שעות של רגיעה הופר הערב ( שלישי) השקט כאשר אזעקות נשמעו במועצה האזורית אשכול. בקבינט המדיני-ביטחוני מתחו ביקורת על התנהלותם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל שר הביטחון אביגדור ליברמן. הטענה המרכזית הייתה שהתגובה הישראלית למטח הרקטות ופצצות המרגמה במהלך היום מעזה, הייתה לא רצינית. "ישראל תקפה חרטא מטרות", אמר שר בכיר בקבינט.


השר האשים במרומז את נתניהו ואת ליברמן בניסיון לסגור את האירוע בלי לספק תגובה משמעותית כלפי חמאס וכלפי הג'יהאד האיסלאמי. גורם מדיני אמר בתגובה: "ראוי שאותו שר יחשוב קצת לפני שהוא מבטל את פעילות צה"ל בעזה". הגורם הוסיף כי הוא רואה בחומרה רבה את הירי מרצועת עזה ואמר כי "פנינו לא להסלמה, אבל צה"ל יגיב בעוצמה על כל ירי מהרצועה וייגבה מחיר".

גורם במשרד החוץ של ארצות הברית אמר לכאן חדשות כי האמריקנים תומכים בזכותה של ישראל להגן על עצמה ולפעול כדי "למנוע את הפרובוקציות". עוד הוסיף הגורם כי משרד החוץ עוקב אחר המצב וקןרא למי שאחראי למתקפות הללו להפסיק את "האלימות ההרסנית הזאת".


הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט ביקר במהלך היום את תושבי עוטף עזה ואמר לראשי הרשויות: "האינטרס הישראלי הוא לא להיגרר למלחמה, אבל אם ניגרר לשם – נגיב בעוצמה רבה". המשטרה ומגן דוד אדום העלו את רמת הכוננות באזור, ההחלטה לגבי הלימודים מחר תתקבל לאחר הערכת מצב".

מוקדם יותר כתב שר הביטחון אביגדור ליברמן בחשבון הטוויטר שלו כי כל מקום שממנו ארגוני הטרור יורים לשטח ישראל הוא יעד לגיטימי לתקיפת חיל האוויר. "אני מבקש בשם כל עם ישראל לשבח את חיילי ומפקדי צה"ל על המסירות והנחישות ואת תושבי עוטף עזה על עמידתם האיתנה. נפעל בכל דרך להבטיח ביטחון ושקט לאזרחי ישראל", כתב שר הביטחון.

אחר הצהריים דווח כי נפצעו שלושה חיילים מרסיסים של פצצת מרגמה, שנורתה מרצועת עזה לעבר שדרות. מצבו של אחד מהפצועים בינוני והשניים האחרים נפצעו קל. הם פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע. משעות הבוקר ובמהלך היום ירו ארגוני טרור יותר מ-50 פצצות מרגמה ורקטות מרצועת עזה אל ישראל. 

בנוסף לחיילים שנפצעו, הוציא דובר עיריית שדרות, ירון ששון, הודעה שבה נאמר כי ארבעה מתושבי העיר נפצעו בעקבות הירי. אדם אחד שבר את הקרסול בזמן שרץ לתפוס מחסה במרחב המוגן, שלושה אנשים נוספים - נפגעי חרדה.


בכיר בג'יהאד האסלאמי, אחמד אל-מודלל, אמר כי בכירים במנגנון המודיעין המצרי ניהלו מגעים עם הנהגת ארגון הטרור כדי למנוע הסלמה ברצועת עזה. לדבריו, תנועת הג'יהאד האסלאמי אינה מעוניינת בהסלמה עם ישראל, אך אם תמשיך התוקפנות הישראלית, כלשונו, אז "ההתנגדות" לא תשב בחיבוק ידיים.


דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר היום כי "חמאס מאבד שליטה בעזה, התגובה של צה"ל לירי - חריגה". לדבריו, צה"ל ימשיך להגיב לירי מרצועת עזה, אם יימשך, עד להחזרת השקט ליישובי הדרום.

"חמאס נכשל בפעילות שלו מעל הקרקע ומתחת לקרקע, ולכן הוא מאבד שליטה", אמר דובר צה"ל בריאיון לרן בינימיני ויגאל גואטה בתכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב', על הלחימה בדרום. "מהבוקר ישנם ניסיונות לבצע פיגועים של ירי תלול מסלול. מדובר באירוע חמור מאוד, וכך התגובה שלנו - תגובה חריגה של תקיפת למעלה מ-35 יעדי טרור, של החמאס והג'יהאד האסלאמי. אין לנו שום כוונה לתת לירי הזה להימשך, ויש לנו כוונה ונחישות להחזיר את השקט לתושבי העוטף".