צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אחרי האישור מבג"ץ: יותר מ-40 ח"כים חתמו על הדחת זועבי מהכנסת

היוזמה של ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו תופסת תאוצה, לאחר שבג"ץ הודיע בשבוע שעבר כי אין בכוונתו לפסול את החוק המאפשר להדיח ח"כ מכהן. הח"כים החרדים עדיין מסרבים לחתום
זאב קם
03 ביוני 2018
08:22

יותר מ-40 חברי כנסת כבר חתמו על היוזמה להדיח את ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) מהכנסת – כך דווח היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. קצב איסוף החתימות התגבר בימים האחרונים בעקבות העובדה שבג"ץ אישר בשבוע שעבר את חוק ההדחה, המאפשר להדיח ח"כ מכהן, והודיע כי בכוונתו לפסול את החוק.

יוזם הליך ההדחה, ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), גייס בימים האחרונים בין השאר חתימות של ח"כים בליכוד ובסיעת כולנו. לעומתם, מי שמסרבים עדיין לחתום ולהצטרף ליוזמה הם חברי המפלגות החרדיות, זאת בשל הקרבה בינם לבין הח"כים הערבים בשורה של נושאים שעל הפרק. נכון לעכשיו, נאספו יותר מ-40 חתימות בעד הדחתה של זועבי מהכנסת, לאחר שקראה לפני כמה שבועות למיליוני פלסטינים "לעלות לירושלים". על פי חוק ההדחה, נדרשות 70 חתימות על מנת להדיח ח"כ מכהן.

הפרסום הראשון בכאן רשת ב' על היוזמה להדחת זועבי:

היוזמה להדחה של הח"כית מהמשכן נחשפה בכאן חדשות לפני כחודשיים. לאחר שקראה למיליוני פלסטינים "לעלות לירושלים" ברקע האירועים האלימים ברצועת עזה, החל ח"כ פורר ביחד עם חברי סיעתו לפעול להדחתה באמצעות גיוס חתימות של ח"כים משאר הסיעות.

חוק ההדחה, שאושר בכנסת לפני קרוב לשנתיים, מאפשר לפתוח בהליך הדחה של ח"כ אם הסית לגזענות או הביע תמיכה במאבק מזוין נגד ישראל. כדי להתחיל בהליך נדרשות חתימותיהם של 70 חברי כנסת, ולאחר מכן ההחלטה מגיעה להצבעה בוועדת הכנסת – שם נדרש רוב של שלושה רבעים מחברי הוועדה. האישור הסופי מתקבל בהצבעה במליאת הכנסת, שם נדרש רוב מיוחד של 90 ח"כים התומכים בהדחה.

עד היום נפתח הליך הדחה רק נגד הח"כ לשעבר באסל גטאס, גם הוא איש בל"ד והרשימה המשותפת, לאחר שהבריח טלפונים סלולריים למחבלים הכלואים בישראל. במקרה של גטאס, גויסו 70 החתימות הנדרשות לתחילת ההליך, אך הוא נקטע באמצע לאחר שגטאס התפטר בעצמו מהכנסת בעקבות הגשת כתב האישום נגדו.

לפני שבוע דחה בג"ץ פה אחד, בהרכב מורחב של תשעה שופטים, את העתירות נגד חוק ההדחה. נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, אמרה בדיון כי "גם אם החוק פוגע פגיעה ממשית בזכויות יסוד, אין לומר כי הוא שולל את ליבת הזהות הדמוקרטית של המדינה".