יער בארי
צילום: אושרי צימר

17 שריפות בעוטף עזה; צה"ל בסדרת תקיפות נגד משגרי עפיפונים

צוותי חירום פועלים לכיבוי שלוש שריפות גדולות ביער כיסופים. בלוני תבערה נחתו בבית במושב ליד נתיבות ובשדרות. מקק"ל נמסר כי מאז החלו שיגורי עפיפוני ובלוני התבערה מהרצועה, נשרפו כ-5,000 דונם באוזר עוטף עזה
כתבי כאן חדשות
17 ביוני 2018
16:37
עודכן ב 17:48

17 שריפות הוצתו היום (ראשון) בעוטף עזה, לאחר שפלסטינים שיגרו עפיפוני ובלוני תבערה מרצועת עזה לעבר יישובי העוטף. מבין השריפות שהוצתו היום, שלוש שריפות גדולות משתוללות ביער כיסופים, וצוותי חירום פועלים במקום. שני בלוני תבערה נחתו על בית במושב ליד נתיבות, ושלושה בלונים נחתו בשדרות. חבלנים הוזעקו למקום.


דובר צה"ל דיווח כי פעמיים בוצע ירי באמצעות כלי טיס בסמוך לחוליות ששיגרו בלוני תבערה בדרום הרצועה. לאחר מכן צה"ל תקף באמצעות כלי טיס תשתית ממנה פעלה אחת החוליות ואת כלי הרכב ששימש אותה. בעזה דיווחו כי הותקף יעד ששייך לחמאס או לג'יהאד האסלאמי, ממזרח למחנה הפליטים אלבוריג' שבמרכז הרצועה, והתקיפה נעשתה באמצעות מזל"ט. לא דווח על נפגעים.

לפנות בוקר תקף כלי טיס של צה"ל גם את רכבו של אחד ממובילי חוליות עפיפוני התבערה בעזה. דובר צה"ל מסר כי "מדובר בפעולות טרור שמסכנות את תושבי הדרום. צה"ל נחוש להמשיך ולפעול בעצימות עולה ומתגברת כנגד פעולות טרור אלה ככל שיידרש ובמגוון כלים".

דני בן דוד, מנהל אזור בקק"ל, אמר כי עד כה, מאז החלו שיגורי העפיפונים מהרצועה, נשרפו כ-5,000 דונם של יערות: "כמות עצומה שכמותה לא הייתה גם בימי מבצע צוק איתן". עוד אמר בן דוד כי "הנזקים הולכים וגדלים כל יום ואנחנו לא רואים את הסוף".

אתמול נשרפו 150 דונם בשמורת הטבע ניר עם וכאלף דונם של חורש בנחל הבשור. בסך הכל הוצתו כ-20 שריפות בגלל עפיפוני תבערה, רובן במועצה האזורית אשכול. דליקה ליד כיסופים אף התקרבה למוצב של צה"ל, אולם לא היו נפגעים. באזור תל גמה בנחל הבשור כילו הלהבות כאלף דונם של חורש.

מנהל מחוז שפלה ברשות הטבע והגנים, ברק שחם, אמר כי "הנזק העיקרי הוא לשוכני קרקע, שלא יכולים לרוץ מהר כמו היונקים הגדולים – חוגלות, והאפרוחים שלהן, דורבנים, חרקים, זוחלים, מכרסמים וכמובן לצומח מקומי".

ניזוקו גם בתי הגידול והמאכל של שועלים, תנים, צבאים, צבועים, וחתולי ביצות ונשרפו כוורות של מגדלים בקיבוצים. מנהל מרחב נגב צפוני ברשות הטבע והגנים, עזרא ששון, אמר כי השיקום ייקח זמן רב. "לשקם את העצים יארך שנים. הנזקים העיקריים הם לבעלי חיים", אמר ששון.

השתתפו בהכנת הידיעה: אסף פוזיילוב, רועי שרון, משה שטיינמץ ודנה בן שמעון