יצחק הרצוג
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

רשמית: הרצוג נבחר לעמוד בראש הסוכנות היהודית

יו"ר האופוזיציה וח"כ מהמחנה הציוני נבחר בוועדה ברוב קולות. חברים בחבר הנאמנים של הסוכנות: הופעלו לחצים מסביבת ראש הממשלה לדחות בחודש את ההצבעה על המינוי
בני טייטלבוים
24 ביוני 2018
10:00

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), נבחר הבוקר (ראשון) פה אחד לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית. הרצוג יחליף בתפקיד את נתן נתן שרנסקי, שהיה יו"ר הסוכנות בתשע השנים האחרונות, וייכנס לתפקידו באוגוסט הקרוב.

חברים בחבר הנאמנים של הסוכנות אמרו כי לפני ההצבעה הופעלו עליהם לחצים מסביבתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדחות בחודש את ההצבעה על מינויו של חבר הכנסת לתפקיד. 

בשבוע שעבר הודיעה ועדת המינויים של הסוכנות היהודית כי תמליץ לחבר הנאמנים של הארגון לבחור בהרצוג לתפקיד יו"ר הסוכנות לתקופה של ארבע שנים, במקומו של שרנסקי המסיים את תפקידו. במכתב ששלחו חברי הוועדה להרצוג, כתבו ראשי ארגונים וזרמים ביהדות התפוצות כי ניסיונו הפוליטי, לצד מחויבותו לאחדות עם ישראל, הופכים אותו למועמד האידיאלי לתפקיד.

בהודעה שפרסם אמר הרצוג כי לאור הפניה שקיבל ממנהיגי יהדות התפוצות, הסכים לקחת על עצמו את תפקיד יו"ר הסוכנות היהודית. "אלה הם ימים של אתגרים משמעותיים בכל הנוגע ליחסי העם היהודי ומדינת ישראל".

בפגישת חברי ועדת המינויים של חבר הנאמנים עם נתניהו, הם המליצו בפניו על הרצוג כמועמד לתפקיד. אולם, נתניהו התנגד והציע את השר יובל שטייניץ לתפקיד. המינוי הפתיע רבים, שכן על פי חלוקת התפקידים במוסדות הלאומיים, יו"ר הסוכנות מגיע על פי רוב מסביבת הליכוד. כעת, 

השבוע שעבר אמרו גורמים במחנה הציוני כי החלטת יו"ר העבודה, אבי גבאי, על זהות מחליפו של הרצוג כיו"ר האופוזיציה הבא, עשויה להכריע את גורל השותפות בין מפלגת העבודה לתנועה בראשות ציפי לבני. לפי הגורמים, החלטת גבאי לא למנות את לבני משמעותה הפרה של הסכם הרוטציה בין העבודה לתנועה, שנחתם ערב הבחירות. אם יעשה כן, גבאי יסתכן בפירוק המחנה הציוני.

ח"כ שלי יחימוביץ', הנחשבת לבעלת ברית של גבאי במפלגה, היא אחת המועמדות של גבאי לתפקיד. אך הגורמים אומרים כי אי-בחירה ביחימוביץ' - המשמשת יו"ר ועדת ביקורת המדינה -‬⁩ לאו דווקא תעורר מלחמה פוליטית ביניהם. לפני שנה חברת הכנסת כלל לא חפצה בתפקיד כשזה עמד על הפרק.