המשנה ליועמ"ש רז ניזרי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חוק הלאום: המשנה ליועמ"ש תומך בנוסח הנוכחי

הנוסח המתוקן של החוק במחלוקת הובא הבוקר לאישור הוועדה המשותפת לענייני חוק הלאום לפני שיעלה להצבעה במליאת הכנסת. בסיעת "כולנו" תקפו את סעיף השפה, אך התחייבו להצביע בעד החוק. פולקמן: "אין בו שום אפליה לאזרח ברמת הפרט"
זאב קם
16 ביולי 2018
11:48

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז ניזרי, גיבה היום (שני) את חוק הלאום במתכונתו הנוכחית, במהלך הדיון בוועדה המיוחדת בכנסת: "יש הרבה מדינות דמוקרטיות בעולם, אין הרבה שהן גם יהודית וגם דמוקרטית. ארץ ישראל היא המולדת של העם היהודי, בדיוק כמו שהמילים 'מדינה יהודית' אין משמעותן 'בלי ערבים'. כך גם הסעיף הזה, זה לא סותר את השיוויון".

הנוסח המתוקן של החוק השנוי במחלוקת הובא הבוקר לאישור הוועדה המשותפת לענייני חוק הלאום לפני שיעלה להצבעה במליאת הכנסת. "יש אבחנה ביו זכויות קולקטיב לזכויות פרט", הוסיף ניזרי. "במדינה יהודית יש זכויות לאומיות רק לעם היהודי ואני עומד כמשפטן מאחורי זה. בפן של זכויות פרט, אין ואסור שיהיה הבדל. לכן התנגדנו לסעיף 7ב בנוסחו הקודם. הסעיף הזה לא קיים היום יותר בחוק. בשונה מהנוסח הקודם, הנוסח הנוכחי שמדבר על התיישבות יהודית, לא מקיים את החששות של למנוע מאזרחים ערבים לגור ביישובים יהודים".

בסיעת "כולנו" תקפו את סעיף השפה בחוק, אך התחייבו להצביע בעדו. יו"ר הסיעה, ח"כ רועי פולקמן, אמר בוועדה המשותפת: "לחוק הלאום מקום בחוקה הישראלית כחלק ממכלול חוקי היסוד - מדינה יהודית לצד דמוקרטית כערכים משלימים ולא מתנגשים. זכויות היתר בחוק הם לקולקטיב, זכות לעלייה יהודית וזכות להתיישבות יהודית- זה היה בבסיס הקמת מדינת ישראל ואין בחוק שום אפליה לאזרח ברמת הפרט".

"סעיף השפה כחלק מהחוק מיותר", הוסיף פולקמן, "כי הוא מעורר פגיעה סמלית במיעוטים בלי שום תועלת אמיתית והוא רק פרי התעקשות פוליטית של גורמים פופוליסטים בעלי אינטרס בתוך הקואליציה. מדינת ישראל היא מדינת היהודים המקיימת שוויון זכויות מלא לכל אזרחיה. כך גם עם חוק הלאום".

אתמול אחר הצהריים, בתום שעות של מגעים, הושגה הסכמה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט על סעיף ההתיישבות היהודית השנוי במחלוקת בחוק הלאום. על פי הנוסח המתוקן, שהציע בנט, שונה סעיף 7 ונוסח באופן הבא: ״המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה״. בבית היהודי הודיעו כי הנוסח מוסכם גם על הגורמים המשפטיים וגם על שתי המפלגות. 

קודם לכן נפסקו ההצבעות על חוק הלאום בוועדה המשותפת שהיו אמורות להסתיים כבר אתמול, בשל המחלוקות בקואליציה ולא חודשו. הוועדה המשותפת לוועדת חוקה חוק ומשפט ולוועדת הכנסת, הדנה בחוק, דחתה אתמול עד הצהריים מאות הסתייגויות שהגישה האופוזיציה, אך ההצבעות לא כללו את סעיפי ההתיישבות הקהילתית.


בשבוע שעבר דנה הוועדה המיוחדת בכנסת העוסקת בחוק הלאום בנוסח החוק לקראת אישורו לקריאה שנייה ושלישית. חברי האופוזיציה לא איפשרו ליו"ר הוועדה, ח"כ אמיר אוחנה, לנהל את הדיון וח"כ ציפי לבני הוצאה מהמקום לאחר שצעקה "ממשלה גזענית". 

חברי הכנסת מסיעת המחנה הציוני הקריאו במחאה קטעים ממגילת העצמאות במהלך הדיון. ח"כ דודי אמסלם הגיב: "הצעקות וההתנהלות כאן של האופוזיציה הם בריונות בלתי נסבלת".

יו"ר הוועדה התייחס להמלצתו של נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שקרא לוועדה לא לאשר את החוק ואמר: "אנחנו מכבדים את הנשיא ואת היועץ המשפטי של הכנסת, אבל אני רוצה לומר מילה על צביעות. כשאני קורא את מכתבו אני לא יודע אם להאזין לנשיא ריבלין או לפוליטיקאי ריבלין, אם יש בכלל הבדל בין שניים. כותרת גדולה יצאה על ביטול מכרזים בכפר ורדים. בדקתי את תוצאת הבחירות –15% הצביעו למרצ, 15% ליש עתיד וכמעט מחצית הצביעו למחנה הציוני. כפר ורדים זה אתם ולא הימין. גם לי לא הכול נוח אבל השאלה האם הציונות עברה מהעולם? הציונות היא התשובה לגזענות".