השרה שקד בכנס המשפט העברי
צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90

איילת שקד ירתה לעצמה ברגל, ומיהרה להתחפש לקורבן

אחרי חשיפת פרשת "מין תמורת מינוי שופטים" שרת המשפטים מיהרה לתקוף את השמאל, והתנערה מכל אחריות | דעה
מרדכי (מוטי) גילת
20 בינואר 2019
11:49

שרת המשפטים איילת שקד מכירה את משפט הנצח: ההגנה הכי טובה היא ההתקפה. לכן היא בחרה בשבוע שעבר בהגנה הזאת, כשדבק בה כתם הקשר המושחת עם בעל הברית, יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה. היא נלחצה בצדק, מיהרה לעלות להתקפה והשיבה אש לעבר מקורות הירי.


מי הם מקורות הירי מבחינתה? את מי סימנה שקד כאויביה? את "חברות הכנסת מהשמאל", שלדבריה היו חברות טובות שלה בכנסת, ועכשיו באות איתה חשבון על רקע פוליטי. היא כיוונה אליהן ואל אחרים – אל מי שלא שכחו את הילד ההוא מהאגדה של אנדרסן; אל מי שהכריזו בדרכם כי המלכה שלנו עירומה.

הם קראו למלכה בשמה, הצביעו על הכתובת החרוטה כבר כמה שנים על הקיר - שאלו שאלות רטוריות מתבקשות. לשווא: שקד לא ראתה, לא שמעה, לא התרחקה מהתפוח הרקוב ששמו אפי נוה. היא לא הבינה, ועדיין אינה מבינה, מה רוצים מחייה.

היא באמת לא הבינה? נניח. קניתי לרגע. בנסיבות האלה אני מתנדב להזכיר לה איך נולד הכתם.

סיבה אחת, גברתי שרת המשפטים: השתיקה המוזרה שלך לפני כשנה כאשר עמרי אסנהיים חשף בתוכנית "עובדה" את אפי נוה בקלונו; כאשר הציבור נחשף באותה כתבה מצוינת לאופן ולצורה שבה הפכו שופטים לתלויים ממש בחסדיו של נוה; כאשר הוכח שוב שצבירת כוח ללא בקרה עלולה להשחית אנשי שררה.   

הציבור לא שמע ממך אז מילה אחת של ביקורת, משפט גינוי, נזיפה כלשהי בבעל הברית הקדוש שלך. מדינה שלמה תפסה אז את הראש למראה התמונות ולמשמע הקולות, ואת טמנת את ראשך בחול.

סיבה שנייה: השתיקה שלך אחרי שאפי נוה הסתבך בשני מעשי מרמה בנתב"ג, הודה בעובדות החמורות והוגש נגדו כתב אישום. אין לשרת המשפטים של מדינת אור לגויים מה לומר בפומבי על הפרשה הזו? את סבורה שאדם כזה יכול לעמוד בראש לשכת עורכי הדין או בראש כל גוף ציבורי אחר? לא עלה בדעתך להיפרד מהפרקליט שסרח ולקרוא לו להתפטר מכל תפקידיו?

יתרה מזאת: אומר מי שאומר שקהות החושים שלך לטוהר מידות, להתנהגות ציבורית ראויה ולמלחמה בשחיתות שלטונית כל כך גדולה, עד שהמשכת להיפגש עם הפרקליט שסרח, להצטלם בחברתו קורנת מאושר, לשדר עסקים כרגיל. מה דעתך, התנהגותך אינה מזמינה ביקורת חריפה? מעלליו לא הדירו שינה מעינייך?

סיבה שלישית: התחמקותך מגינוי מפורש של מעשיו, על פי חשד המשטרה ודברי שופט השלום ששלח אותו למעצר בית, גם בפרשה הנוכחית. מה היה לך לומר לציבור על החשדות החדשים אחרי שנוה נלקח לחקירה? ש"זה יום סוער בשבילך כשרת משפטים וכאישה" - זהו? שמעתי נכון? אף לא מילת חרטה אחת על החיבור שלך עם הבריון חסר הבושה? אף מילה ברוח טעיתי, שגיתי, הזהירו אותי מפני האיש הכוחני הזה ולא הקשבתי? אני מצטערת על הרומן הפוליטי שרקמתי עם הפרקליט המסואב הזה?

מה כן מיהרת לומר לנו? שבוועדה שאת עומדת בראשה "נעשתה עבודה מקצועית ויסודית, ואם נפל פגם – את סומכת על המשטרה והפרקליטות שיחקרו ויגיעו לאמת".

עם כל הכבוד, בוועדה בראשותך לא נעשתה תמיד עבודה יסודית ומקצועית. מונו גם שופטים כושלים, לא ראויים, מפוקפקים; נעשו ניסיונות להצניח לבית המשפט המחוזי שופטים הנגועים במעשים חמורים ביותר; שופטים בבית הדין למשפחה מנצלים לרעה את הדלתיים הסגורות ואת חוסר השקיפות לקבלת החלטות למעשים שלא ייעשו – ועוד ועוד.

אני עוצר כאן כדי לא לשפוך את התינוק עם המים. אני עוצר כאן עוד לפני שנדרשתי לשיחת הטלפון שלך עם אמו של חשוד בהריגת חפה מפשע בשטחים; עוד לפני שנדרשתי לתרומה שלך להשארת דלת הכנסת והממשלה פתוחה בפני עבריינים מורשעים; עוד לפני שנדרשתי להצעות החוק שלך ושל חברייך לפגיעה בעצמאות המערכת המשפטית והיועצים המשפטיים.

הרשימה ארוכה ואין צורך להשלימה. את אחרונה לבוא בטרוניה למבקרייך. את יורה לעצמך ולציבור ברגליים, ואחר כך מציגה את עצמך כקורבן.