חמאס לישראל: שלמו 20 מיליון דולר – או שההסלמה תמשיך

על רקע חזרתם של בלוני הנפץ והאירועים האחרונים בגבול, בארגון העזתי הציבו אולטימטום ודורשים לקבל כסף עבור משכורות לפקידים • בכיר בחמאס לכאן חדשות: "מבחינתנו אין כרגע רגיעה, ישראל הפרה אותה"
גל ברגר
04 במרץ 2019
20:58

חמאס הציב לישראל אולטימטום חדש, ודורש לקבל ממנה 20 מיליון דולר לשלם לפקידיו – או שימשיך במגמת ההסלמה של הימים האחרונים ברצועת עזה. גורם בכיר בארגון אמר היום (שני) לחדשות הערב בכאן 11 כי ישראל הפרה את מתווה הרגיעה, וכי אם היא רוצה לחזור אליו, עליה לחדש גם את תשלום המשכורות לפקידים.


כבר לפני כחמישה שבועות סירבו בחמאס לקבל את הכסף לטובת משכורות לפקידי הארגון, והסכימו להסב אותו לתשלום קצבאות למשפחות נזקקות ומימון פרוייקטים של האו"ם בתחום התעסוקה. בחמאס טענו שישראל הביכה אותם ו"שיחקה" בכסף שנועד למשכורות.

מקור בחמאס האשים בשיחה עם כאן חדשות כי ישראל הפרה את הרגיעה בעזה, ולא נכנסה לשלב השני בהבנות הרגיעה. לפי אותו מקור, ישראל התחייבה בשבועיים הראשונים שלאחר ההסכמות לאפשר מימון משכורות וסולר לעזה, ובתמורה חמאס ריסן את ההפגנות לאורך הגבול. השלב השני, שאמור היה להתפרס על חצי שנה, כלל בין השאר הרחבה של אזור הדיג ל-20 מיל ימי, פתיחה של המעברים, הכנסה של סחורות נוספות לרצועת עזה והסרה של מגבלות על חלק מהחומרים הדו-שימושיים, המוגדרים כאלה שעלולים לשמש לטרור.

על רקע איומי חמאס, מחר צפויה להגיע לעזה משלחת מצרית ולדון עם הארגון השולט ברצועה במאמצים לייצוב הרגיעה. המקור בחמאס ציין שבארגונו ממתינים לקבל תשובות ממצרים אם ישראל מוכנה לשוב למתווה הרגיעה המקורי. בנוסף, הימים הקרובים צפוי להיכנס לעזה גם השליח הקטרי, מוחמד אל-עמאדי. "כרגע מבחינתנו אין רגיעה", הדגיש הבכיר בחמאס. "אתם הפרתם אותה, ולכן חזרו בלוני התבערה והנפץ".

ליברמן: "מי שנכנע לסחטנות בפעם הראשונה - יציב לו עוד ועוד דרישות"

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הגיב לפרסום בחדשות הערב על האולטימטום של חמאס: "מי שנכנע בפעם הראשונה לסחטנות של מחבלים, צריך להבין שהוא חותם על 'משכנתא לכל החיים'. הצד השני יציב לו מידי חודש עוד ועוד דרישות. במקום לשלם את דמי הפרוטקשן לארגון הטרור חמאס, היינו צריכים להכות בהם בחוזקה ולהרוס את היכולת וכוח הרצון שלהם להלחם בנו".

מוקדם יותר היום, חיל האוויר תקף שתי עמדות חמאס במרכז רצועת עזה אחרי במועצת אשכול דיווחו על בלון שהתפוצץ בין שני מבנים האחד היישובים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

אתמול דווח בחדשות הערב כי בצה"ל מתכננים להחריף את התגובות על הפרחת בלוני תבערה. בצמרת הצבא קיימו שורת דיונים בשבועות האחרונים, שבהם עלה כי התגובה לטרור העפיפונים היתה רכה מדי בשנה שעברה, וכי יש לנקוט צעדים נוספים כדי למנוע מראות דומים השנה. אחד הפתרונות שנבחנים בצה"ל הוא פגיעה בראשי מערך שיגור הבלונים והעפיפונים של חמאס, שלפי ההערכה ישראל יודעת מי הם. הדבר, עם זאת, כרוך באישור הדרג המדיני שכן הפגיעה עלולה להוביל להסלמה בין ישראל לעזה.