הטביעה בנחל חילזון
צילום: אופיר זגורי, פלאש 90

תחקיר הטביעה בנחל חילזון: מפקדים בצנחנים הודחו - "התנהלות כושלת"

הרמטכ"ל הדיח שורת מפקדים בחטיבת הצנחנים בעקבות מותו של אביתר יוספי בניווט לפני כחודשיים • התחקיר של הצבא קבע כי החיילים התריעו שלא ניתן להמשיך באימון בגלל מזג האוויר - אך מפקדיהם התעלמו ודרשו שימשיכו: "התנהלות כושלת"
רועי שרון
10 במרץ 2019
22:00

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, הורה להדיח שורה של מפקדים בחטיבת הצנחנים, בהם מפקד גדוד הסיור, בעקבות ממצאים חמורים בתחקיר מותו של סמל אביתר יוספי, שטבע בניווט בנחל חילזון בתחילת חודש ינואר. מהתחקיר, שעיקריו התפרסמו הערב (ראשון), עולה כי חיילים שהשתתפו בניווט התריעו שלא ניתן להשלימו בגלל תנאי מזג האוויר הקשים ששררו בנחל - אך מפקדיהם התעלמו והורו להמשיך באימון.

מבחינת המסקנות האישיות, כוכבי הורה לרשום נזיפה פיקודית למפקד חטיבת הצנחנים. מפקד גדוד הסיור, סגן אלוף ישי רוזיליו, הודח מתפקידו ומינויו יבוטל עד קיץ 2020. מפקד המגמה, קצין בדרגת סרן, הודח גם כן. מפקד פלוגה בדרגת סרן יודח, וסגן מפקד הפלוגה הודח מתפקידו ולא יחזור לתפקיד פיקודי. גם מפקד צוות יודח. החקירה של המשטרה הצבאית עדיין מתקיימת.

לפי התחקיר שערך הצבא, במהלך הניווט התפתחו תנאי מזג אוויר קשים. המידע על כך הגיע לסגן מפקד הפלוגה, שישב בחדר הפיקוד של הניווט, אך למרות זאת האימון לא נעצר. גם כשיותר מ-10 חיילים התקבצו ליד הנחל ודיווחו למפקדים שאין להם יכולת לחצות אותו, המפקדים לא אישרו לעצור את הניווט. דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר כי "במהלך הלילה נוצר חוסר אמון בין הלוחמים לסגל הפיקוד".

בסופו של דבר, כמה דקות לפני התקרית שבה נהרג יוספי, המפקדים השתכנעו והחליטו לעצור את הניווט. בפועל, זה לא מנע את כניסתו של יוספי ושל חייל נוסף לנחל - והוא נסחף וטבע למוות. ״בנקודת הזמן והמיקום, בצירוף מצבם הפיזי והמנטלי של השניים - ההחלטה שלהם היתה בלתי נמנעת", אמר דובר צה"ל. הוא ציין כי צוות התחקיר מצא יותר מ-30 פעולות המנוגדות לפקודות הצבא סביב הוצאת האימון וההכנות לקראתו.


התחקיר קבע שאופן הכנת האימון חרג מפקודות הצבא, לא תאם את מאפיין האימון ובוצע בסטנדרט נמוך ובחוסר ירידה לפרטים. "הסגל ניסה להציג ללוחמים תמונה שהצלחתם בניווט היא תנאי לסיום המסלול", נאמר עוד. "ההחלטה של מפקדי הניווט להמשיך באימון למרות תמרורי האזהרה שהתריעו הלוחמים הביאה להתנהלות כושלת של המפקדים, וזו גרמה לאובדן שליטה של מפקדי האימון על מצב החיילים בשטח".

עוד נקבע כי "שרשרת הפיקוד פעלה באופן שלא עולה בקנה עם מה שמצופה ממפקדים בצה"ל. הייתה התנהגות לא ערכית של כל שרשרת הפיקוד, מבלי שעשו דבר למנוע את האירוע".

בעקבות טביעתו של יוספי, בחודש הקרוב הורה הרמטכ"ל שכל יחידות צה"ל יעצרו את האימונים ליומיים של השתלמות בנוגע לאימונים. בצבא יבחנו הקמה של גוף בטיחות מטכ"לי. בנוסף, כוכבי הנחה להסדיר את נושא ההכשרות בתורת האימונים, בדגש על סדרות סיכום ביחידות המיוחדות.

אברהם (שם בדוי), אב של לוחם בסיירת הצנחנים שאליה השתייך יוספי, השמיע לאחרונה טענות קשות על ההתנהלות של צה"ל בחקירת הטביעה. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב אמר האב כי ישנו ניסיון לטייח את החקירה – ואף להשפיע על עדויות של חיילים.

"הניווט כולו היה כישלון של המפקדים ולא של החיילים", אמר האב. "שלחנו את הבן שלנו כי חשבנו שהמערכת הגונה, אבל זה לא המצב. אין שום ניסיון לברר באמת מה קרה שם". לדבריו, "הטביעה של אביתר לא הייתה אירוע בלתי נמנע. זה פשוט חוסר מקצועיות וטיוח".

אברהם ציין כי התחושות הקשות סביב החקירה מחלחלות גם לחיילים: "הלוחמים בסיירת מרגישים שהמפקדים הפגינו חוסר רעות. יש ניסיון להשפיע על מה שהחיילים יגידו בתחקיר, ניסיון לתאם עדויות". למרות זאת, הוא הביע תקווה "שגם המשטרה הצבאית וגם הוועדה שחוקרת יעשו את העבודה".

"אלה לא חיילים משוקולד. הם נותנים הכול לצבא, לפעמים אפילו יותר מדי, והתחושה שלהם מאוד מאוד קשה", סיכם האב. "מגיע להם לדעת את האמת על מה שקרה שם והביא למוות של אביתר. טיוח הוא אם כל חטא".