רה"מ ברמת הגולן עם בכירים אמריקנים

דיווח: ארה"ב עשויה להכיר בריבונות הישראלית בגולן במהלך ביקור נתניהו

גורמים ישראלים ואמריקנים ציינו כי ייתכן שההכרזה תתרחש בשבוע הבא, בעת ביקורו של ראש הממשלה בוושינגטון • הנשיא ריבלין נפגש עם פומפאו: "אם משהו יאיים עלינו מלבנון - נראה בממשלה אחראית"
מתי ברנהרט
21 במרץ 2019
09:42

גורמים בישראל ובארצות הברית אמרו הבוקר (חמישי) לסוכנות הידיעות אי-פי כי ייתכן שההכרזה על ריבונות ישראל ברמת הגולן תקרה כבר בשבוע הבא, במהלך ביקורו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בוושינגטון. הדיווח מגיע בהמשך לדוח זכויות האדם השנתי שפורסם בשבוע שעבר על ידי משרד החוץ האמריקני, שבו הוכרה לראשונה רמת הגולן כשטח ישראלי.

היום נפגש הנשיא ראובן ריבלין עם שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו, שיגיע מחר ללבנון. ריבלין הבהיר כי לא ניתן להפריד בין הממשל הלבנוני לבין חיזבאללה. הנשיא זימן את ראש אגף המודיעין בצה"ל האלוף תמיר היימן לפגישה על מנת שיפרט לפומפאו על המתרחש בלבנון לקראת פגישתו שם.

בפגישה אתמול עם שר החוץ של ארצות הברית אמר ראש הממשלה: "אתם יכולים לדמיין מה היה קורה אילו ישראל לא הייתה שולטת בגולן - איראן הייתה כבר בחופי הכנרת".

לאחר שמשרד החוץ האמריקני הסיר את המונח "כיבוש" מהגולן ומהגדה המערבית בדוח על זכויות אדם, הגיעה הבהרה מצב גורם בכיר במשרד: ״אין כל שינוי במדיניות ארצות הברית בנוגע למעמדן של הגדה המערבית, רצועת עזה או רמת הגולן״.

בשבוע שעבר הציג פומפאו דוח על זכויות אדם, ממנו הורידו האמריקנים את ההתייחסות לרמת הגולן כ"שטח כבוש" והאזור הוגדר "בשליטה ישראלית". כמו כן, המונח "כיבוש" לא הוזכר בנוגע לחלקים מהגדה המערבית ולרצועת עזה.

עם זאת, גורם אמריקני אמר לכאן חדשות כי המדיניות לגבי הגולן לא השתנתה. "המונחים בדוח זכויות האדם מתייחסים לשמות הגיאוגרפיים הנפוצים של האזור", הסביר. גורם במשרד החוץ האמריקני הבהיר כי אין שינוי במדיניות בנוגע למצב השטחים הפלסטיניים. הוא ציין כי המילה "כיבוש" לא הייתה בשימוש בגלל שהדוח התרכז בזכויות אדם ולא בנושאים חוקיים.