ארכיון
צילום: AP Photo/Hatem Moussa

הערכה בישראל: חשש שהג'יהאד האסלאמי יבצע פיגועים כדי להפר את הרגיעה

במערכת הביטחון בישראל מעריכים כי הפלג הקיצוני ינקוט צעדים שיפרו את הרגיעה בין חמאס לישראל. בג'יהאד האסלאמי מכחישים: ישראל מנסה להפיץ מפעם לפעם בלבול בזירה הפלסטינית
כרמלה מנשה
01 באפריל 2019
12:07
עודכן ב 12:46

במערכת הביטחון יש מידע על כוונת הג'יהאד האסלאמי, הפלג הקיצוני ברצועת עזה, לבצע פיגועים נגד ישראל כדי לטרפד את ההסכמות בין חמאס לישראל בנוגע לרגיעה בגבול רצועת עזה. האתר הפלסטיני דוניא אלווטן דיווח כי בכיר הג'יהאד האיסלאמי, נאפז עזאם, הכחיש את הדיווחים.

גורם צבאי אישר שהג'יהאד מנסה בשעות האחרונות להוציא פיגוע במרחב הגדר בגבול ישראל עזה במתווה של ירי צליפה, או ירי טיל נ״ט לעבר כוחות צה"ל. בשתי היממות האחרונות שיגר הג'יהאד רקטות לעבר העוטף כדי לחבל בהבנות בין ישראל לחמאס. לדברי הגורם, גם כעת פועל הארגון כדי לטרפד את ההסדרה. 

עוד הוסיף עזאם בתגובתו כי "ישראל מנסה תמיד ליצור ידיעות ולהמשיך בהסתת האזרחים (בישראל)". הוא אמר שאין אמת בידיעות הללו שיצאו מישראל שנועדו להסית נגד העם הפלסטיני. עוד ציין כי ישראל מנסה להפיץ מפעם לפעם בלבול בזירה הפלסטינית והיא תיכשל בנסיונות הללו.

ישראל הגדילה החל מהבוקר (שני) את מרחב הדיג ברצועת עזה לטווח של עד 15 מיילים ימיים, שהם 27.7 קילומטרים – הטווח הגדול ביותר שאישרה ישראל ברצועה עד כה. בהודעה של מתאם פעולות הממשלה בשטחים נאמר כי הצעד הוא "חלק מהמדיניות האזרחית למניעת הידרדרות הומניטרית ברצועת עזה, וממדיניות המבדילה בין טרור לבין אוכלוסייה בלתי מעורבת".

"מימוש הצעד מותנה בכך שהדייגים בעזה יכבדו את ההסכמות", נאמר עוד בהודעת הצבא בנוגע להגדלת מרחב הדיג. "יודגש כי לא תתאפשר חריגה מהטווחים שסוכמו, וכל חריגה תטופל בהתאם על ידי כוחות הביטחון".

העיתון הפלסטיני אל-איאם דיווח היום מפי מקור יודע דבר כי ההבנות בין ישראל לעזה ייכנסו לתוקף בכמה שלבים. השלב הראשון הוא הרחבת שטח הדיג והכנסת מוגברת של תרופות ומכשירים רפואיים לגילוי מוקדם של סרטן במימון נורווגי.

בשלב השני תגדל כמות המשאיות הנכנסות לרצועה ל-1,200 יום והיוצאות ממנה ל-800 ליום, כולל 80 סוגי חומרים שישראל אסרה עד היום כיוון שהם עלולים לשמש גם לטרור. כמו כן תגדל כמות היתרי המסחר הרגילים ולאנשי עסקים בכירים.

עוד דווח כי קטר צפויה להעביר 40 מיליון דולר נוספים לעזה, 10 מיליון מהם למשפחות נזקקות, 10 מיליון לתעסוקה, 10 מיליון לסולר לתחנת הכוח, ו-10 מיליון לשירותי בריאות. כמו כן יש הסכמה מצד מדינות נוספות במפרץ לתמוך בתחנת הכוח המקומית, גם ללא תמיכת הרשות הפלסטינית.

העיתון "אל-אחבאר" דיווח הבוקר שמשלחת המודיעין המצרי צפויה לחזור לרצועת עזה בסוף השבוע הקרוב עם לוח זמנים לביצוע ההבנות בין ישראל לפלגים הפלסטיניים. לפי הדיווח, באמצע השבוע הבא ישראל תגדיל את מספר המשאיות הנכנסות לעזה.

בפרסום נטען עוד כי באמצע החודש הנוכחי, משלחת של שגרירים זרים תגיע לביקור ברצועה כדי לעקוב אחר המצב ההומניטרי. עוד נאמר שקטר תמשיך להזרים סולר לרצועה עד סוף השנה, ואף תתרום לפרויקט אנרגיה סולרית שיוקם בעזה, כמו גם לצינור גז שיוקם בעלות של 25 מיליון דולר.