חייל בחקירה
צילום מסך

בלעדי: תיעוד החקירה של חיילי השייטת שהורשעו בביצוע מעשים מגונים

עדויות מטרידות של חיילים שנחשדו באונס בחיל הים. אחד מהם אמר בחקירתו: "נראה לנו שהיא זורמת, לא ידענו לאן זה יתפתח. אולי שנינו יחד צריכים להיות איתה" | חלק ראשון בסדרה על הנעשה בבסיסים הסגורים
שלי טפיירו
07 באפריל 2019
19:00
עודכן ב 22:15

"בטח היא חושבת בראש שלה שיהיה משהו, ואני בטוח" – כך העיד דוד סוויסה, אחד משני חיילי שייטת 13, שנאשמו באונס חיילת אחרת, בחקירתו במשטרה הצבאית באפריל 2017, שחלקים ממנה הגיעו לידי כאן חדשות. כיצד התגלגלו החשדות הכבדים במעשי אונס להסדר טיעון והרשעה בעבירות פחותות?

סוויסה ושי רפאלוב הכירו חיילת צעירה בבסיס שאליו הגיעו בדרום הארץ מפעילות מבצעית בעתלית. הם קבעו איתה ועם שתי חיילות נוספות, כך על פי עדותם, להיפגש באותו ערב. לפני כן נסעו השניים לקנות בקבוקי אלכוהול בתחנת דלק.

שעות אחרי שהכירו הזמינו החיילים החשודים את המדריכות שפגשו לבילוי לילי בתוך הבסיס. חברותיה של א', המתלוננת, לא יכלו להגיע. סמוך לשעת חצות אספו שני החשודים את א' ממגורי הבנות הישר לרכב הסוואנה הצבאי שהיה ברשותם.

החוקרת הצעירה שהופקדה על תשאול החשוד נשמעת בחקירה מטיחה בו: "בתור גברים חרמנים ראיתם פה הזדמנות קלה". לטענת החיילים בחקירה, א' היא שלקחה אותם למקום חשוך ליד הש.ג.

"לא ידענו לאן זה יתפתח", אמר אחד החיילים בחקירה. "אמרנו שנראה לי שהיא זורמת. שאולי צריכים להיות איתה שנינו ביחד".

למרות מה שנראה כמו מארב מתוכנן וטרף קל, שני החיילים החשודים, שעד מהרה יהפכו לנאשמים באונס, מתבצרים בעמדתם שהכול היה בהסכמה, וכל זאת בחקירות חוזרות ונשנות מול חוקרות צעירות במיוחד, בחירה מעוררת מחלוקת.

לאורך חקירותיהם הרבות, החיילים החשודים במעשים הקשים לא מביעים חרטה. במקום זאת הם בוחרים פעם אחר פעם להשמיץ את החיילת המתלוננת. "היא הכניסה אותי למעצר", העיד רפאלוב. "אולי יש לה עבר פסיכיאטרי".

רפאלוב אף נשמע אומר: "אני חושב שאם בחורה שבאה לצאת עם שני גברים, וודקה וזה, אז היא יודעת כאילו כשהיא באה, היא באה במטרה כזאת. אם היא הייתה מתנגדת, היא הייתה אומרת לי משהו, מסתכלת עלי במבט כעוס".

בהליך מזורז מהרגיל שני חיילי השייטת הואשמו באונס. אלא שדווקא התיק הזה, שלווה מתחילתו בידי פרקליט צבאי בכיר, זכה לחקירה בידי חוקרות זוטרות במיוחד, נטולות ניסיון מתאים. במסגרת הסדר טיעון עבירת האונס נמחקה כליל, והשניים הורשעו במעשים מגונים בלבד.

עורכת הדין טלי אייזנברג, המייצגת את החיילת הנפגעת מסרה בתגובה לכתבה: "במסגרת ההליך הפלילי הנאשמים הודו והורשעו בביצוע עבירות מין בנפגעת, ללא הסכמתה. הסדר הטיעון נערך לאחר שהנפגעת עמדה בגבורה בחקירה נגדית ממושכת, אף שבחלק ניכר ממנה, למרבה הצער, הנפגעת לא הייתה מיוצגת. חובתם של הצבא ושל מערכת המשפט לוודא כי גם במסגרת ההליך עצמו נפגעי ונפגעות העבירה זוכים להגנה ראויה על כבודם ועל פרטיותם".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לאחר עדות המתלוננת והערות השופטים גובש הסדר טיעון, שבמסגרתו הודו הנאשמים בעבירה של מעשה מגונה בצוותא. הוטלו 9 חודשי מאסר על חייל אחד ושמונה חודשי מאסר על החייל השני, לצד עונשי מאסר על תנאי, הורדה בדרגה ופיצוי לנפגעת העבירה. הסדר הטיעון התקבל בהסכמת נפגעת העבירה, שהייתה מיוצגת על ידי עורך דין לאורך כל ההליך המשפטי".