-

הסורים שישוחררו מהכלא: מבריח סמים ואסיר ביטחוני

מקור מדיני חשף היום את פרטי האסירים שייצאו לחופשי בתמורה להחזרת גופתו של זכריה באומל: זידאן טויל, שנעצר ביולי 2008 על רקע פלילי, וחמיס אחמד, פעיל פת"ח שנתפס בגין ניסיון לבצע פיגוע בבסיס צה"ל
רום ליאור וגילי כהן
27 באפריל 2019
16:17

מקור מדיני חשף היום (שבת) את פרטי האסירים הסורים שישוחררו בקרוב מבתי הכלא הישראליים, בתמורה להחזרת גופתו של חלל צה"ל, זכריה באומל: זידאן טויל, תושב ח'דר, שנכלא על רקע פלילי בגין עבירת הברחת סמים. הוא נעצר ביולי 2008, ואמור היה להשתחרר בעוד כשלושה חודשים.

האסיר השני הוא חמיס אחמד, פעיל פת"ח ותושב מחנה הפליטים ירמוכ. הוא נתפס באפריל 2005 בגין ניסיון לבצע פיגוע הסתננות לבסיס צה"ל ופגיעה בחיילים, ונשפט למאסר עד שנת 2023.

מוקדם יותר היום פורסמו פרטים נוספים על החזרת גופתו של באומל והמחיר לכאורה: העיתון הסורי "אל-ווטן", המזוהה עם משטר אסד דיווח ממקורותיו כי שני אסירים או יותר ישוחררו מבתי הכלא הישראליים בעקבות תיווך רוסי. הגורם הוסיף כי השלטונות בדמשק לחצו על רוסיה להבטיח שאסירים סורים ישוחררו בעקבות הידיעות על השבת עצמותיו של זכריה באומל. 

עוד נכתב בעיתון כי הרוסים החלו ליצור קשר עם הצד הישראלי כדי להביא לשחרורם של מספר אסירים סורים בבתי הכלא הישראליים, מתוך רצון של הצד הרוסי "לתקן" את מה שאירע. המשטר הסורי טרם הגיב רשמית על ההתפתחויות האחרונות והאישור הישראלי שלפיו הוחלט לשחרר שני אסירים סורים כמחווה של רצון טוב אחרי החזרת גופתו של באומל.

הבוקר אישר גורם ישראלי רשמי את הפרסום ברשת החדשות הרוסית, שלפיו ישראל החליטה לשחרר אזרחים סורים בעקבות החזרת גופתו של באומל, מנעדרי הקרב בסולטן יעקוב. "הנושא לא עלה מראש", אמר הגורם. במהלך נסיעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למוסקווה, ימים ספורים לפני הבחירות, אמר אז "גורם מדיני בכיר במטוס ראש הממשלה" כי לא היה שום תג מחיר מדיני בתמורה להשבת גופת באומל לישראל.

"רק לאחר השבת גופתו של זכריה באומל ז"ל החליטה ישראל בימים האחרונים על שחרור שני אסירים כמחווה של רצון טוב", הבהיר הגורם. "ישראל פועלת ללא לאות להשבת השבויים והנעדרים ותמשיך לפעול תוך שמירה על ביטחון ישראל". 

גורמים המעורים בנושא טענו לא התקיים דיון בנושא בקבינט המדיני-ביטחוני. הם ציינו כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אישר שאין צורך באישור הממשלה כדי לקדם את שחרורם של האסירים הסורים.