רשת הטלגרס
צילום מסך

"אמרו לי שיש פינוקים": עדות הסוכן שהפיל את ראשי טלגראס

שעות עבודה קבועות ומסודרות, שכר של 35,000 שקלים לחודש לסמנכ"ל התפעול ומענקים חד פעמיים גבוהים ששולמו לעובדים: עד המדינה חושף את השיטה שבה פעלה רשת "טלגרס"
רועי ינובסקי
06 במאי 2019
14:49
עודכן ב 22:11

מנהלי מיזם טלגראס ייסדו במשך שנתיים מערך מאורגן, מאובטח ומוצפן שלא היה מבייש חברת הייטק. הפלטפורמה שייסד עמוס דב סילבר, שמאפשרת לסוחרים למכור סמים בצורה מוצפנת על גבי אפליקציית טלגרם, שימשה מאות אלפי משתמשים, ופרנסה עשרות מנהלים במשכורות חודשיות שחלקן הגיעו לעשרות אלפי שקלים.   

אלא שהמערכת שנראתה בלתי ניתנת לפיצוח על ידי רשויות אכיפת החוק, וזהות המנהלים שפעלו בזהות בדויה תחת 'בוטים' בטלגרם, נחשפו הודות להפעלת סוכן משטרתי שהפעילה יחידת להב 433 במשך יותר משנה. הסוכן, בכיר בטלגרס, שימש "ראש ענף עוקץ". לאחר שנעצר, שיתף פעולה עם המשטרה תקופה ארוכה, תיעד את חבריו ואסף חומרים מפלילים.

בעדויותיו שנחשפות לראשונה, הוא מפרט איך פעלה טלגראס כחברה עסקית לכל דבר. היא שילמה משכורות עתק בתאריכים קבועים, הוציאה עלונים לחגים עם סקירת פעילותה למנהלים. בנוסף לכך, הארגון אף הפעיל מערכת הטבות לעובדים ומנהלים שבה היה אפשר לרכוש קנאביס באיכות גבוהה יותר ובזול. 

"התחלתי לפעול בארגון בחודש אפריל 2016", סיפר הסוכן באחת מעדויותיו. "בהתחלה, כפעיל בענף המגדלים ולא קשור להנהלה. לאחר כחודש פנה אלי מנהל שהיה מכונה 'ג'ון דיר' שבזמנו היה ראש ענף מגדלים ושאל אותי אם אני רוצה להצטרף לניהול בטלגראס. שאלתי במה זה כרוך, הוא ענה שמדובר בניהול הקבוצות, לעזור ושיש המון פינוקים - אמרתי בכיף".

הסוכן הציג למפעילו את התרשים ההיררכי של טלגראס והסביר: "המבנה מחולק לתחומי עיסוק של סוחרים, בקרת סחר, קהילות, אבטחה מגדלים, ביקורות מתכנתים משאבי אנוש, גזברות ותמיכה טכנית. בארגון פעילים כיום מאות אלפי משתמשים, שרוכשים סמים מסוגים שונים ובהם מריחואנה חשיש אקסטזי LSD פטריות הזיה מסוגים שונים. סוחר סמים שרוצה לסחור ולהשתמש בשירותי התיווך של טלגרס נכנס ל'בוט' הגזע – דרכו לבוט אימותי סוחרים ושם מכניס את פרטיו האישיים".

בהמשך פירט הסוכן: "ענף העוקץ שאותו אני מנהל נקרא כיום ענף גישור ועוקץ. הוא אחראי לטפל בתלונות של סוחרים ולקוחות על מקרים של עוקץ, הונאה, איכות חומרים ובעיות שונות שמתעוררות בין הלקוחות וסוחרים... אם יש בעיה, ניתן להגיע במקרה קיצון לסנקציה של חשיפת זהות ופרסום ב'קיר הבוש'. זאת לאחר שכל מאמצי הגישור וסנקציות קלות יותר עלו בתוהו'".

חוקר: כמה משתמשים פעילים יש נכון לעכשיו בקבוצות הסחר השונות?

הסוכן: בצפון מאובטח יש לך 1,008 סוחרים. במרכז יש לך 2,284 סוחרים. בירושלים 280 סוחרים ודרום 769.

חוקר: כמה משתמשים יש בטלגרס?

הסוכן: לא יודע ואי אפשר להעריך. בערוץ הגזע רשומים כ-200 אלף מנויים... הערכה שלי מתקרב למיליון

"כל מנהל נדרש לארבע שעות עבודה ביום"

בעדותו פירט את הסוכן את שיטת המשכורות וניהול כוח האדם בטלגרס. על פי האישום סמנכ"ל התפעול הרוויח  35,000 שקלים בחודש בשיא הפעילות ואילו מתכנת אחר הרוויח 22,500 שקלים בחודש. משכורתו של סמנכ"ל משאבי אנוש עמדה על 12,500 שקלים בחודש וראש ענף הפיתוח קיבל מהארגון 16,000 שקלים בחודש. בנוסף הארגון שילם מענקים חד פעמיים גבוהים והעובדים יכלו  להמיר חלק מהמשכורת בסמים במחיר זול.

עו"ד אריאל עטרי המייצג את אחד הנאשמים

כמו בכל ארגון עסקי הוחל נוהל שעות עבודה על העובדים. באחד התכתובות שהגיעו למנהלים שהביא הסוכן למשטרה נכתב "ב-01.09 להזכירכם אנו מחילים את נוהל 4 שעות, במסגרתו כל מנהל יצטרך לתרום 4 שעות יומיות למערכת בתפקידו ו/או בתפקידים נוספים אחרים. במסגרת של אותו נוהל כמובן שהמערכת תדאג לתגמל את אותם מנהלים ששוקדים פה".

חוקר: האם המענק/משכורת שמקבל מנהל עבור עבודתו בטלגרס הוא תלוי שעות עבודה?

הסוכן: יש דרישה ממנהל זוטר ל-4 שעות יומיות ומנהל בכיר ל-8 שעות יומיות

חוקר: מי מוודא שאכן אלו עושים את השעות הללו

הסוכן: אמון

חוקר: האם אתה נדרש להודיע להנהלת 'טלגרס' במידה ואינך זמין או פנוי?

הסוכן: כן, מספר שעות לא, מספר ימים כן

הסוכן הציג לחוקרים גם את דרך קבלת המשכורות. המנהל היה צריך לפנות ליוזר פיקטיבי- בוט בשם 'הייזנברג' – ושם היה יכול לראות את סכום המשכורת החודשית. מעין תלוש. כך יכל לבצע את הזמנת המעטפה עם שליח.

טלגראס ניהלה קבוצות מיוחדות למנהלים עם הטבות. כך למשל בשירות VIP למנהלים היו עובדים בכירים יכולים להזמין קנאביס בזול "מנהלים יקרים – הקפידו להזמין לכם הספקה של ירק איכותי בזול. כל אחד לפי הצריכה האישית שלו – מ-1 גרם עד 150 גרם. המשלוח לא כרוך בתשלום", נכתב בקבוצה.
ועוד נכתב: "מנהלים המעוניינים בכך יוכלו להשתמש במענק החודשי שלהם לטובת הרכישה. לבירור גובה המענק לבדוק עם הייזנברג לאחר העשירי". 
לקראת החגים הוציאה ההנהלה עדכון למנהלים בקבוצה מוצפנת "מנהלים יקרים חג שמח, אני מצרף לכם עלון לחג ובו אנו יכולים לקבל מושג ממשי מה עובר על כלל הצוותים במערכת. פרויקטים שהיו, פרויקטים בהתהוות חדשות עתידיות ושינויים מתוכננים".

"המנהלים מודעים שיש סחר בסמים פסיכודליים"

בעדותו סיפר הסוכן גם על ענף הפסיכדליה שבו היה ניתן למכור סמים קשים. "הפללתי מספר רב של סוחרים שפעלו בקבוצת המתפקדים פסיכודליה בהנחיית המפעיל ורכשתי מספר פעמים סמים מסוכנים מקבוצת הפסיכודלים", סיפר באחת מחקירותיו, "המנהלים בקבוצה מודעים לכך שמתבצע סחר בסמים פסיכודלים זה עולה בדיונים בקבוצה ובדיונים בקבוצות המנהלים כמו קהילת מנהלים וחמ"ל מנהלים. מי שיגיד שלא ידוע זה כמו שלא יודעים שמוכרים גראס בטלגרס".

עו"ד ניר יסלביץ 

בחודש שעבר הוגש כתב אישום נגד 22 נאשמים ונגד חלקם מתנהל הליך בבקשה למעצר עד תום ההליכים. מייסד הארגון עמוס דב סילבר עצור באוקראינה ומנהל מאבק נגד הסגרתו באמצעות עורך הדין ניר יסלוביץ. לטענתו לא סחר מעולם. עורך הדין טענו בבקשותיהם כי הליך מעצרו נעשה באופן לא חוקי, וכי הוא מעולם לא סחר בסמים בפועל אלא ייסד פלטפורמה למשתמשים.

עו"ד אריאל עטרי, סנגורו של אחד הנאשמים בהעברת משלוחי הסמים והכספים במסגרת טלגראס, מסר בתגובה: "ניהול המשפט מלמד על אבדן שיקול הדעת של גורמי אכיפת החוק. מדינת ישראל השלימה עם העובדה שאזרחיה רשאים להשתמש בקנביס ולשאוף לטוב ביותר. איש לא הקדיש מחשבה לשאלה מנין אמור להגיע אותו קנביס לאזרחים אלה והחקירה החלה בתקופה הפרה-היסטורית בה נגד כל מחזיק 10 גרם הוגש כתב אישום פלילי . הזמנים השתנו וכיום אין מעמידים לדין על החזקת קנביס כזו. בעבר, היה על אנשים לחפש את החומר במקומות נידחים בין אנשים מפוקפקים. טלגראס עשה את מה שהמדינה היתה צריכה לעשות; הנגיש את החומר, דאג למנגנון בקרה על איכות השירות והחומר והגשים בכך את כוונת הכנסת. יש לקוות שהעינים של המשטרה והפרקליטות תיפקחנה וייפסק המרדף אחרי האנשים שבקשו לעשות לציבור רק טוב ושאפו רק לטוב".

תגיות:
משטרה