מורסי בכלא

מותו של מורסי: במצרים מעלים את הכוננות מחשש להתפרעויות של תומכיו

מורסי, בן 67, לקה בהתקף לב ומת בסיום דיון במשפט שבו נאשם בריגול למען איראן, חמאס וחיזבאללה. ארגון האחים המוסלמים אמר שמותו הוא 'רצח במלוא מובן המילה' וקורא להמונים להשתתף בהלווייתו במצרים
רועי קייס, עומרי חיים ומשה ברקוביץ'
17 ביוני 2019
22:22

בעקבות מותו של נשיא מצרים לשעבר, מוחמד מורסי, היום (שני), כוחות הביטחון במצרים מעלים כוננות מחשש להתפרעויות של תומכיו, אנשי ארגון האחים המוסלמים. מורסי העיד היום במשפטו שבו נאשם בריגול למען איראן, חמאס וחיזבאללה. במהלך העדות לקה בהתקף לב ומת.


ארגון האחים המוסלמים הודיע הערב כי מותו לא נגרם בנסיבות טבעיות וכינה אותו 'רצח במלוא מובן המילה'. בארגון קראו להמונים להשתתף בהלווייתו ולהתקהל מול כל השגרירויות המצריות ברחבי העולם.

ארגון חמאס פרסם הערב הודעת תנחומים בעקבות מותו של נשיא מצרים המודח. בהודעה הוגשו תנחומים למצרים, העם המצרי, העם הפלסטיני, העולם הערבי והאסלאמי וכל "בני החורין" בעולם. בהודעה מורסי לא הוגדר "שהיד" ונאמר כי יש לו היסטוריה ארוכה של מאבק למען מצרים, העם המצרי והסוגיות של האומה ובראשה הסוגייה הפלסטינית. בהודעה הודגשו פעולותיו של מורסי למען רצועת עזה, כשכיהן כנשיא מצרים בין 2012 ל-2013.

גם התנועה האסלאמית בישראל פרסמה הודעת תנחומים וכינתה את מורסי - "שהיד". בהודעה נאמר כי על האחים במצרים לשמור על אחדות השורה ולסכל נסיונות של מי שמנסים לסכסך בין המצרים.

ערוץ אל-ערביה הסעודי דיווח ממקורותיו שנשיא מורסי, עבר בדיקות רפואיות לפני כמה שבועות ואלה היו תקינות. נטען כי הוא שוחח עם משפחתו לפני כמה ימים ולא התלונן על מצבו הבריאותי. התובע הכללי המצרי מסר כי מורסי התמוטט בתום הישיבה בתוך תא הנאשמים ומייד הועבר לבית החולים, שם נקבע מותו. הוא הוסיף כי לא נראו פגיעות חיצוניות חדשות על גופו. עוד נמסר כי התובע הכללי הורה להקים ועדה שבראשם יעמדו בכירי הרופאים במצרים, כדי לחקור את נסיבות מותו של הנשיא המודח.