ראובן ריבלין בטקס האזכרה לחללי אלטלנה
צילום: קובי ריכטר/TPS

ריבלין בטקס לחללי אלטלנה: "שיח מאשים, רדוד ואלים שולט בישראל"

ראש הממשלה ונשיא המדינה השתתפו בטקס השנתי שנערך בבית העלמין נחלת יצחק, ונשאו דברים. "במקום לפעול ולחתור לבניית סיפור משותף, ימין וגם שמאל חותרים למחוק את סיפורו של הצד השני", אמר נשיא המדינה. נתניהו: "עלינו לזכור - אחים אנחנו"
דניאל אלעזר
18 ביוני 2019
17:07
עודכן ב 17:29

בבית העלמין נחלת יצחק בגבעתיים נערך היום (שלישי) טקס האזכרה השנתי לחללי האונייה "אלטלנה". הטקס נערך בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין, שגם נשאו דברים. "השיח האלטלני שולט בישראל. שיח מאשים, רדוד ואלים", אמר נשיא המדינה.

עוד אמר ריבלין: "במקום לפעול ולחתור לבניית סיפור משותף, ימין וגם שמאל חותרים למחוק את סיפורו של הצד השני, ולכתוב על דפיו את הסיפור שלהם. אפילו המילה אחדות, שנזרקת לאוויר נשמעת חסרת משמעות, ומיד נמוגה באווירה הכללית. אסור לתת לשיח המפלג, להמשיך ולהרוס כל חלקה טובה.

"המילה אחדות, אחדות העם חייבת לחזור לעולם המושגים שלנו, ולא כמילה ריקה מתוכן, אלא כתביעה חברתית נחרצת. אם לא נשמור את הרקמה המאחדת אותנו, נרד לתהום השנאה שכבר החריבה את ביתנו הלאומי יותר מפעם אחת".

נתניהו אמר: "כולנו מחויבים למנוע שפיכות דמים, וכולנו מחויבים למנוע מלחמת אחים. חילוקי הדעות לפעמים הם חלק בלתי נפרד של הדמוקרטיה. אחדות העם היא כמובן לא אחידות, אך במהלך הוויכוח עלינו לזכור – אחים אנחנו, עם אחד אנחנו".


ראש הממשלה התייחס בדבריו גם לתוכנית השלום האמריקנית, ולכנס הכלכלי שיתקיים בבחריין: "מנקודת השפל של הטבעת אלטלנה במצולות עלינו לפסגות. הפכנו את מדינתנו לגורם משמעותי בקרב האומות, לכוח עולמי פורץ דרך. באור ובסתר, אנחנו מקיימים מגעים עם מנהיגים רבים של העולם הערבי, ויש קשרים ענפים בין מדינת ישראל לרוב המדינות הערביות. בקרוב מאוד יתקיים כנס חשוב בבחריין, ויהיו נוכחים בו ישראלים.

"בתחילת השבוע יתקיים בירושלים מפגש היסטורי של היועצים לביטחון לאומי של ארצות הברית, רוסיה וישראל. זו פסגה חשובה ביותר להבטחת היציבות במזרח התיכון".