-

סקר כאן חדשות: שוויון בין הליכוד לכחול לבן

שתי המפלגות קיבלו 30 מנדטים כל אחת. ליברמן עולה לתשעה מנדטים ונראה כי הוא יכריע גם את הבחירות הקרובות • האיחוד המחודש של הרשימה המשותפת זוכה לתשעה מנדטים • העבודה ברשות עמיר פרץ עם שבעה מנדטים • איחוד מפלגות הימין עם ארבעה מנדטים בלבד
יואב קרקובסקי
09 ביולי 2019
20:05

70 יום לבחירות, כמעט שלושה שבועות לסגירת הרשימות, לפני החיבורים והמיזוגים בימין ובשמאל, בדקנו – מה מצבן של הרשימות כעת ומי בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להרכיב ממשלה. סקר כאן חדשות מגלה כי אם הבחירות היו מתקיימות היום כחול לבן והליכוד היו מקבלות כל אחת 30 מנדטים. מסתמן כי גם הפעם הקמת הממשלה תהיה תלויה ביו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. 

ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן מתחזקת ועולה לתשעה מנדטים. הרשימה המשותפת של המפלגות הערביות גם כן עם תשעה מנדטים. יהדות התורה מקבלת שמונה מושבים וש"ס יורדת לשבעה מנדטים. 

בגוש השמאל העבודה בראשות עמיר פרץ היא המפלגה הגדולה בגוש עם שבעה מנדטים. מרצ של ניצן הורוביץ עם שישה מושבים. ישראל דמוקרטית בראשות אהוד ברק מגיעה לחמישה מנדטים בלבד. בגוש הימין הפילוג מסכן את איחוד מפלגות הימין - אם ירוצו בנפרד. הימין החדש וזהות מביאות יחד חמישה מנדטים. איחוד מפלגות הימין, הבית היהודי והאיחוד הלאומי עם ארבע מנדטים בלבד. 

חלוקת המושבים הזאת מהווה בעיה לבנימין נתניהו ובני לגנץ בהרכבת הממשלה. נראה כי המכריע של בחירות 2019 מועד ב' יהיה ליברמן. אם המפלגות הערביות יחליטו להמליץ על גנץ ולא על נתניהו, יהיו לו 57 ממליצים,  48 בקרב שותפיו בשמאל-מרכז, ותשעה מנדטים של המפלגות הערביות. אך זה עדיין לא גוש חוסם. לנתניהו יהיו במצב הזה 54 ממליצים שהם הקואליציה הטבעית שלו, הכוללת את הליכוד, יהדות התורה, ש"ס, איחוד מפלגות הימין והימין החדש. אם ליברמן יתרצה, תהיה קואליציה של 63 מושבים בראשות בנימין נתניהו. 

תוצאות הסקר  צריכות להטריד את שני המנהיגים - את נתניהו וגנץ. אין לאף אחד מהם קואליציה קלה וטבעית, אין להם גוש חוסם ויתרון משמעותי להרכיב את הממשלה הבאה. מה שהיה קשה באביב, יהיה לא הרבה יותר קל בסתיו.