מכלית נפט במפרץ הפרסי
צילום: אי-פי

המתיחות במפרץ: ארה"ב מקדמת הקמת קואליציה להגנה על ספינות

ישראל לא צפויה לשלוח אוניות למשימת הגנה אבל סביר שתתמוך מבחינה מודיעינית בפעילות באזור. ארה"ב מעוניינת שהברית תשפר את הביטחון הימי גם באזור תימן
גילי כהן
11 ביולי 2019
22:26

התקרית במפרץ בין איראן ובריטניה מקרבת את הקמתה של קואליציה להגנה על ספינות באזור שיוזמת ארצות הברית. כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. ישראל לא צפויה לשלוח אוניות למשימת הגנה אבל סביר שתתמוך מבחינה מודיעינית בפעילות באזור. ארצות הברית מעוניינת ליצור ברית שתשפר את הביטחון הימי לא רק במפרץ, אלא גם באזור באב אל מנדב שבאזור תימן. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אתמול בטלפון עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על התפתחויות האזוריות ועל סוגיות ביטחוניות ובראשן איראן. נתניהו הודה לטראמפ על כוונתו להגביר את העיצומים על איראן.

גורם בממשל האמריקני אמר היום לכאן חדשות כי ארצות הברית תשקול לסייע לספינות או למכליות נפט במפרץ הפרסי אם יבקשו זאת. הגורם אמר כי לארצות הברית מחויבות לסייע, וכי היא פועלת עם הקהילה הבין-לאומית להקים גוף שיבטיח את ביטחון השיט באזור המפרץ.

בתוך כך, בריטניה העלתה את רמת הכוננות של ספינותיה באזור המפרץ. גורם ביטחוני בריטי אמר כי ארצו נחושה להגן על האינטרסים הימיים שלה במפרץ הפרסי אך אינה מעוניינת בהסלמה.

משטרת גיברלטר עצרה היום את הקברניט ואת הקצין הראשי של המכלית האיראנית החשודה בהפרת העיצומים שהטיל האיחוד האירופי על סוריה. המכלית עוכבה בשבוע שעבר על ידי כוח מיוחד של צבא בריטניה, בחשד שהיא מובילה נפט לסוריה.