ישעיהו טלמון
צילום: גרג סלומון

הפרופ' שהתפטר מהוועדה לתכנון ותקצוב: לא מבטיח שלא יצאו רופאים סוג ב' מאונ' אריאל

פרופ' ישעיהו טלמון התייחס לפתיחת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, שלה התנגד. "מעולם לא הייתה בות"ת תופעה של מינויים וניסיון לאשר פעולות שלא עולות בקנה אחד עם מצוינות אקדמית"
לירן כוג'הינוף
08 באוגוסט 2019
15:40

פרופסור ישעיהו טלמון מהטכניון, שהתפטר אתמול מהוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), התייחס היום (חמישי) לפתיחת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, שלה התנגד, ואמר לכאן חדשות כי אינו בטוח שלא יצאו משם "רופאים סוג ב'". "מה שהתחיל השר בנט ממשיך השר פרץ ואלה ימים מאוד קשים", אמר לכאן חדשות בשיחה שפורסמה בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. "מעולם לא הייתה לנו בות"ת מין תופעה כזו שגם המינויים וגם הניסיונות לכפות על הות"ת לאשר פעולות שהן לא עולות בקנה אחד עם מצוינות אקדמית".

פרופסור טלמון אמר כי לא ניתן להשוות בין אוניברסיטת אריאל, לאוניברסיטאות העברית ותל אביב מבחינת רמת לימודי הרפואה במוסדות. הפרופסור שהתפטר, התייחס גם לאי-הארכת כהונתו של פרופסור יוסי שיין בוועדה, בין השאר הסיבה שבגללה הודיע על עזיבתו, ואמר כי סיום כהונתו של שיין תפגע בהתנהלות הות"ת לטווח ארוך וגם בקידום מדעי הרוח ובקידום קהילת יוצאי אתיופיה.

על הפוליטיזציה, לטענתו, בוועדה, אמר כי בעבר היו בה חברים דתיים-ימנים, אבל "מעולם לא עורבה דעתם בפעולות הוועדה". היום "מכניסים אנשים שמה שחשוב זה היכולות שלהם להתמודד עם מה שהמערכת דורשת - והן לא גבוהות".

ארגון "בשער" – קהילה אקדמית למען החברה בישראל, פנה אתמול ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה שייבחן את סוגיית המינויים לות"ת "אל מול החשש לפגיעה ביכולתה של הוועדה לתפקד כגוף מקצועי ובלתי תלוי".

ההחלטה שלא להאריך את כהונתו של פרופסור שיין התקבלה ביום ראשון בניגוד להמלצתה של יו"ר הוועדה, פרופסור יפה זילברשץ. גורמים בוועדה טענו כי כהונתו של שיין לא חודשה בשל התנגדותו להקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל.

השר פרץ מסר: "מודה לפרופסור טלמון על תרומתו לאקדמיה ולהשכלה הגבוהה בישראל, ומאחל בהצלחה בכל אשר יפנה".