קנאביס רפואי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

טענות: רפורמת הקנאביס הרפואי יצרה שגיאות בהתאמת החומר למטופלים

בעמותת הקנאביס הרפואי נטען שאין התאמה בין הטבלה שהעביר משרד הבריאות לזנים המסופקים היום. התוצאה עלולה להיות שהחולים יקבלו חומר לא מתאים ואולי להינזק ממנו. מומחה לכאן רשת ב: "קנאביס הוא תרופה ומה שיכול לעזור לחולה הוא לגיטימי"
דקלה אהרן-שפרן
01 בספטמבר 2019
13:45

בעמותת הקנאביס הרפואי טוענים שהרפורמה החדשה מסתמכת על מידע שגוי בהתאמת הטיפול בחומר למטופלים, ועלולה לפגוע בהם, כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. בעמותה מציגים חוסר התאמה בין הטבלה שהעביר משרד הבריאות ליצרנים ולרופאים בנוגע לחומר שיש לספק, לעומת אלה שהם מקבלים כיום.

האזינו לפרסום מתוכנית "סדר יום"

כחלק מהרפורמה החדשה כל מטופל חייב למלא טפסים עם הפרטים האישיים והזנים שבו הוא משתמש. כך שבמסגרת השינוי יותאמו לו זנים מהמוצרים החדשים. אך לפי הטבלה ייתכן שהם לא יקבלו חומר מתאים ויכולים להינזק ממנו. כמו כן, מהיום הספקים חייבים לעמוד בתקינה חדשה כדי להעביר את הסחורה לבתי המרקחת ולמטופלים. כך שאם הסחורה לא תעמוד בתקינה היא תושמד.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: אסור לייצר חומר שאינו עומד בתנאי האיכות. אך עם זאת יש כבר מלאי של חומר שאינו עומד במלואו בתנאי האיכות, ואפשר לשווקו עד סוף השנה.

ראש המעבדה לחקר הסרטן בטכניון, פרופסור דדי מאירי, התייחס לנושא בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב ואמר: "הספר הירוק שם את כל הקנאביס שיש בישראל בקטגוריות. כל הזנים שהיום חולה בישראל מקבל נמצא בספק. קנאביס הוא תרופה. יש המון תרופות שהם סמים והן פשוט לא נמכרות בכל מקום. כל דבר שיכול לעזור לחולה הוא לגיטימי. האם קנאביס הוא תרופה לגימטית – כן. האם זה חומר שצריך להימכר בכל פיצוציה וחנות, צריך לבחון את זה".

ניר יופטרו, המסייע לחולים בהפקת שמן קנאביס, סיפר לקרן נויבך על בעיות נוספות ברפורמה: "החוסר נוצר כי כשהתחילה הרפורמה להתבצע בפועל, לפני שנתיים, לא ניתנו אישורים חדשים למגדלים להעסיק עוד עובדים. לא הותרו שטחי גידול. למרות שמספר המטופלים עלה.

"מה שאני הוא לא בדיוק לא חוקי. אין בדיוק הגדרה לזה בחוק. המשטרה באה אליי בעקבות הפעילות הזאת. אבל אין הגדרה לזה. המטופלים היו לידי ופשוט עזרתי להם", הוסיף יופטרו. "אין הרבה מחקרים על הזמן הזה. אבל יש המון עדויות בכל העולם וגם בארץ על השימוש בשמן מרוכז יותר ממה שמשרד הבריאות מתיר".