יהודה עדר. צילום: קיט טיילור
צילום: קיט טיילור

שאלון לשבת עם יהודה עדר

האלבום הראשון שהוא התאהב בו, השיר הכי טוב שלו שאתם לא מכירים והרגע שבו הוא חשב שהגיטרה החשמלית נעלמה מחייו לעד. יהודה עדר מתארח בשאלון לשבת שלנו.
מערכת כאן
01 בנובמבר 2019
06:00

מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את יהודה עדר.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
האלבום The Band של “הלהקה” היה האלבום הראשון שהתאהבתי בו. ימי סוף שנות השישים, בקבוץ כפר הנשיא, ואחד המתנדבים מוריש לי קלטת שאני שומע בלופ יום וליל. עוד ועוד. מרגיש שאני חבר בלהקה הזו. לא יודע עליהם כלום, רק יודע שככה אני רוצה להרגיש בחיים שלי. רק מאוחר יותר נודע לי שהם ניגנו עם בוב דילן האליל שלי עד היום. אהבתי את השירים שלהם ואת האופן המופלא שהם ניגנו אותם ובעיקר איך ששרו אותם. בלי אגו. רק כשרון ונתינה מוחלטת.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
נדב הולנדר הגאון, יחד עם חבורה מופלאה של מבצעים ונגנים, העלו לפני כמה ימים באוזנבר מופע הצדעה לאלבום הנצחי של קינג קרימזון - ״בחצר של מלך ארגמן״ במלאת 50 שנה לאלבום ולציור הפסיכדלי של הפנים המפלצתיות על העטיפה. לא התרגשתי ככה שנים. אלון שר בשיר הפתיחה עם מגפון. הם ממש הזכירו לי את הימים שלנו בחבורת הנגנים המעולים ומלאת ההשראה של אולפני טריטון.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?

"במצפה רמון": "במצפה רמון למדתי המון. מסתכל על העולם רואה מה שקיים. ואת פה איתי וזה לא אמיתי. מתנדנד בין השקט והשקט והשקר״. שיר שתפס רגע והקפיא אותו לנצח. אוהב נורא את העיבוד המופלא של חברי ללהקת תמוז, איתן גדרון שמנגן על כל הכלים בהפקה הזו.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו?
באלבום הראשון שלי יש שיר עדין ורגיש מאוד שנקרא ״מגלה את עצמי״, של הרי ליפשיץ, שכיסחתי לו את הצורה. אני ניצחתי והשיר הפסיד.

אתה זוכר את הרגע בו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?
תמיד הבנתי שהמוזיקה היא גלגל ההצלה שלי. יותר נכון - הגיטרה. התחלתי לנגן בגיטרה בגיל 16 ולמדתי בשדרות המתנדבים בקיבוץ. קלטתי שאם אני יודע לנגן כמה שירים - כולם ירצו שאשב במרכז ואנגן להם כדי שישירו. בהמשך, כשניגנתי בלהקת תמוז, הרגשתי את העוצמה שלי כובשת את מי שרציתי שתכבוש. וככה זה בעצם עד היום. תעודת הזהות שלי היא פתיח הגיטרה של "סוף עונת התפוזים" ועוד כמה שירים ידועים מאוד. הגיטרה שלי ממש עשתה הבדל.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
כשלהקת תמוז התפרקה ב-1976 נפלתי למדרון, תהום, ונעצרתי רק כשהגעתי ל- Berklee College Of Music בבוסטון. התחלתי ללמוד שם המון מוזיקה קלאסית, וכשחזרתי לארץ ב-1980 למדתי עם מורי-העל הקלאסיים באקדמיה למוזיקה בתל אביב ולמעשה הגיטרה החשמלית פרשה מחיי לעד. עד שדני סנדרסון צלצל ואמר בוא נקים להקת רוקנרול ששנינו מובילים כגיטריסטים. אמרתי כן... והקמנו את להקת דודה.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
Time Out Of Mind של בוב דילן כי הוא אלבום מופלא של יוצר מופלא ששינה לי את הכל בחיים. במחשבה שנייה - אולי הייתי מציל אלבום אחר שלו. כמעט כולם מופתיים.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
ל-Easy Rider. סרט המסע המופלא עם ג׳ק ניקולסון ופיטר פונדה. הייתי מת להוסיף את הסולו גיטרה פנדר סטרטוקאסטר ׳72 שלי ב״פנס הרחוב״. הכי מתאים.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
״שיר אחרי מלחמה”. השיר הכי ישראלי. אריק איינשטיין כתב מילים נצחיות על המנגינה הגאונית של שם-טוב לוי הצעיר מאוד. אני לא בטוח באיזו גירסה של איזה זמר הייתי בוחר, שניהם מושלמים. ״זהו שיר אחרי מלחמה, הוא תמיד מזכיר לי תקווה...״ תמיד מלחמה. תמיד תקווה.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
ביל גייטס. יזם, איש חזון, ווינר מטורף ובעיקר מתקן עולם. וכל זה מגיע "בטעות" עם הרבה כסף שהוא תוצאה של מימוש הטירוף שלו. מושלם.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
מארק קנופלר ואמילו האריס If This Is Googbye. מארק קנופלר הוא הגיטריסט האהוב עליי בשנים האחרונות. מזדקן בסטייל. אמילו האריס שרה מתוך הלב העמוק שלה ואיתה הגיטרה הנצחית של מארק. גם אני עברתי לנגן בגיטרה חשמלית רק באצבעות בלי מפרט. והמילים הן הודיה לחיים ולמוות המתקרב תמיד אי שם באופק.