יועצי ראש הממשלה, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יועצי רה"מ ערערו על ההחלטה לחפש בטלפונים: "פגיעה בזכות להליך הוגן"

בערעור לבית המשפט המחוזי כתבו: הוצאת הצו - פוגעת בזכות להליך הוגן
צח שפיצן
07 בנובמבר 2019
14:25

יועצי ראש הממשלה יונתן אוריך ועופר גולן הגישו היום (חמישי) ערעור לבית המשפט המחוזי בתל אביב על החלטת בית משפט השלום להורות על חיפוש במכשירים הניידים שלהם - במסגרת חקירת החשדות להטרדת עד המדינה בתיק 4000 שלמה פילבר.

"אסור לבית המשפט להכשיר את חטאי המשטרה", אמרו עורכי הדין. בערעור נטען כי המשטרה "פעלה באופן לא חוקי גם ביחס לטלפונים של מעורבים נוספים בפרשה, נוסף לגולן ואוריך". עוד נטען כי המשטרה הטיחה בנחקרים מידע שהופק באופן בלתי חוקי במהלך חקירתם.

עוד טענו עורכי הדין שהמשטרה הודתה שהתכוונה מראש לתפוס את הניידים ולחדור אליהם מבלי להוציא צו שופט.


ביחס לחשדות להטרדת עד המדינה טענו עורכי הדין כי "המעשה בוצע במסגרת קמפיין הליכוד לבחירות האחרונות, יממה לאחר שפורסמו בחדשות ערוץ 12 תמלילים של חקירות פילבר. פרסומים אלה יצרו סערה תקשורתית ופוליטית בעיצומו של קמפיין בחירות. בתגובה לפרסומים אלה, רצו בקמפיין הליכוד להעלות למודעות התקשורתית אמירות אחרות של פילבר ולכן נשלח הרכב".

בנוסף נטען בערעור כי גולן ואוריך הם "מהאנשים הקרובים ביותר לראש הממשלה ולבני משפחתו, ומצויים איתו בקשר יום יומי. במסגרת עבודתם, עוסקים המערערים בסוגיות פרלמנטריות שונות, ובשל כך נמצאים בקשר הדוק עם שרים וחברי כנסת. המערערים נמצאים בקשר ישיר ורצוף עם גורמי תקשורת שונים ובכלל זה ראשי מערכות, עורכים, וכתבים ואף מצויים בקשר שוטף עם עורכי דינו של ראש הממשלה". לכן, נטען בערעור, "תכתובות רבות של המערערים חוסות תחת שורה של חסיונות – חיסיון פרלמנטרי; חיסיון עיתונאי; חיסיון עורך דין-לקוח״.