מחבלים ברצועת עזה
צילום: פאדי פהד, פלאש 90

אחרי סבב הלחימה: מתיחות שיא בין חמאס לג'יהאד

משלחת של חמאס גורשה מסוכת האבלים של המחבל שחוסל על ידי ישראל. גורם ביטחוני הסביר: ההישג האמיתי במבצע – בידול ארגוני הטרור
גל ברגר וכרמלה מנשה
15 בנובמבר 2019
21:27

לאחר סבב הלחימה שהסתיים אתמול מול רצועת עזה, מתיחות שיא בין חמאס לג'יהאד האסלאמי על רקע אי-הצטרפותו של חמאס ללחימה. כך דווח הערב (שישי) ב"השבוע" בכאן 11. במקרה חריג שאירע היום, הגיעה משלחת של חמאס לסוכת האבלים של בהאא אבו אל-עטא וגורשה משם. גורם ביטחוני הסביר: ההישג האמיתי במבצע – בידול הג'יהאד האסלאמי מחמאס.


לאחר התקרית, פרסמה משפחת המחבל שחוסל על ידי ישראל התנצלות. משלחת מהנהגת הג'יהאד האסלאמי יצאה לביתו של בכיר חמאס מחמוד א-זהאר כדי להתנצל. מתח קיים גם בתוך הג'יהאד, בין התומכים בהסכם הפסקת האש עם ישראל לבין המתנגדים לו.

היום דווח כי מנהיג הג'יהאד זיאד נחאלה כועס על המצרים שהבטיחו לו שאבו אל-עטא לא יחוסל – ובגלל זה הוא לא נסע לקהיר, והעדיף לסגור את הפסקת האש בטלפון. המבחנים ליציבות הפסקת האש: נטרול המתחים בין ארגוני הטרור, התקדמות במסלול ההסדרה והתנהלות צה"ל בהפרות הסדר בימי שישי בגבול – בג'יהאד הבטיחו להגיב אם צה"ל יירה בפורעים.


סבב ההסלמה האחרון, שאירע השבוע מול רצועת עזה, החל בשלישי לפנות בוקר בחיסול מחבל בכיר בג'יהאד האסלאמי - בהאא אבו אל-עטא. במהלך הסבב נורו אל ישראל כ-450 רקטות. אזעקות נשמעו גם באזור גוש דן והשפלה. מצה"ל נמסר כי לפחות 25 מההרוגים היו מחבלים של הג'יהאד האסלאמי. אתמול, אחרי עוד כמה סבבי ירי אל ישראל ותקיפות של צה"ל ברצועה, נכנסה לתוקפה הפסקת האש.