הנהגת חמאס יחיא סנוואר ואיסמעיל הנייה ברצועת עזה
צילום: אי-פי

חמאס מנסה לפרוץ את הבידוד: בכירי הארגון נפגשו עם גורמים אירופים ואמריקנים

פרסום ראשון: מנהיג חמאס לשעבר חאלד משעל נפגש עם יועצו המיוחד לענייני המזרח התיכון של נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה. בכירים נוספים נפגשו עם אישים ונושאי תפקיד לשעבר מאירופה
גל ברגר
31 בדצמבר 2019
13:20

פרסום ראשון: חמאס הגביר לאחרונה את פגישותיו עם גורמים אירופים ואמריקנים בניסיון לפרוץ את הבידוד הבין-לאומי ולפתוח ערוצי הידברות חדשים עם המערב.

לכאן חדשות נודע כי החודש התקיימה פגישה בדוחא בין חאלד משעל, לשעבר מנהיג חמאס, לרוברט מאלי, ששימש יועצו המיוחד לענייני המזרח התיכון של נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה. זו אינה פגישה ראשונה בין שני הצדדים. בכירי חמאס בקטר, ובראשם מוסא אבו מרזוק, קיימו בשבועות האחרונים פגישות עם אישים שונים ונושאי תפקיד לשעבר מאירופה, ובכלל זה גורמים משוויץ, צרפת ובריטניה.

מקורות פלסטינים אמרו לכאן חדשות כי באחת הפגישות השתתף שר חוץ צרפתי לשעבר. המקורות הוסיפו כי בחלק מהפגישות נדונה האפשרות של הכרה עתידית בחמאס, ואף הוצע להנהגת הארגון לשמר את הקשר עם אותם אישים כדי שישמשו ערוץ להעברת מסרים לגורמים הרשמיים, כל אחד במדינתו.

מקורות ברשות הפלסטינית הביעו חשש כי הגורמים האירופים והאמריקנים נוטעים בחמאס את הרושם שהעולם נכון להיפתח אליהם, גם בלי שהארגון יידרש לשלם מחיר ולשנות את דרכו ומדיניותו.

הקאמבק של משעל 

בשבוע שעבר פורסם בכאן חדשות כי משעל, שהנהיג את חמאס עד לפני שלוש שנים, נערך להתמודדות על ראשות ארגון הטרור בבחירות שיחלו בעוד כחצי שנה. המשמעות: מרכז הכובד של קבלת ההחלטות בחמאס יעבור מעזה לחוץ לארץ.

הבחירות הפנימיות בחמאס לבחירת הנהגת הארגון אמורות להתחיל במחצית השנייה של שנת 2020, בתהליך מדורג שיימשך כמה חודשים. משעל היה מנהיג חמאס מאמצע שנות ה-90 ועד לפני כשלוש שנים – וכעת נערך להתמודד מחדש על ראשות הארגון, אחרי שפינה את המקום לאיסמעיל הנייה מעזה. כבר עכשיו משעל מקיים יותר פגישות, מקפיד על הופעות פומביות תכופות יותר, ומקורביו מבינים שהוא מכין את עצמו. המנוע מאחורי ההתמודדות שלו הן קטר וטורקיה, שרוצות באמצעותו להגביר את ההשפעה בתוך חמאס.

הפריימריז בחמאס יחלו רק במחצית השנייה של שנת 2020, ויסתיימו ברבעון הראשון של 2021. על פי ההערכה, משעל יציע להנייה – המנהיג כיום – לעבור להיות מספר 2 שלו. כך הוא גם תופס את הבכורה וגם דוחק את סאלח עארורי שהוא מספר 2 כיום.

המשמעות מבחינת ישראל אם משעל חוזר להיות מנהיג חמאס היא שמרכז הכובד של קבלת ההחלטות בחמאס חוזר להנהגה בקטר, לחוץ לארץ. כלומר מי שיחליט לגבי עזה יישב רחוק ולא ישלם את מחיר החלטותיו.

בצוק איתן, כשחמאס-עזה רצה לסיים את המלחמה, משעל, שהיה המנהיג וישב בקטר, לחץ דווקא להמשיך, כיוון שמקטר – מבצע בעזה תמיד נראה יותר נוח. לכן בחירתו מחדש, אם אכן תקרה, היא לאו דווקא בשורה טובה לישראל.