תקיפה ישראלית בסוריה ינואר 2019
צילום: רויטרס

"צריך לנהל את האיום האיראני לבד": איך הסלמה במזרח התיכון תשפיע על ישראל?

העימות בין איראן לארצות הברית עלה מדרגה השבוע, וישראל עלולה להישאב אליו אם תרצה או לא - איך זה ישפיע ומה היא צריכה לעשות?
ירון דקל
04 בינואר 2020
03:21

העימות בין וושינגטון לטהראן הגיע לשיא חדש השבוע. חיסולו של מפקד כוח קודס האיראני קאסם סולימאני אמש, היה עוד אירוע מכונן בהסלמה בעיראק. בתחילת השבוע האמריקנים הרגו 25 פעילים במיליציות השיעיות, בתגובה להריגתו של קבלן אמריקני.

האם התקיפה האמריקנית אומרת שפניו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למלחמה? האם גם ישראל עלולה להישאב לזה? ואיך כל זה קשור להסדרה בעזה? 

לשעבר ראש חטיבת המחקר במוסד וראש אגף איראן במשרד לעניינים אסטרטגיים, סימה שיין. לשעבר מפקד הגיס המטכ"לי, האלוף במילואים גרשון הכהן. ולשעבר שגריר ארצות הברית בישראל, דן שפירו, ניסו לענות על כל השאלות.

"אני חושבת שבהחלט ישראל עשויה למצוא את עצמה בחזית שנפתחת מלבנון או במהלכים בסוריה" אמרה שיין. היא הוסיפה כי "אני לא חושבת שהאיראנים בשלב כזה ירצו לשלוח טילים לישראל ולהרחיב את זה לעימות כולל".

עוד אמרה כי "צריך קצת לצמצם את הדיבורים על העימות הבלתי נמנע". האלוף במילואים גרשון הכהן אמר שבעימות עם איראן "התקרה יכולה ליפול עלינו - היכולות האיראניות ברורות". שפירו מצידו אמר שבמקרה של עימות "ישראל תצטרך לנהל את האיום בעצמה".

בנושא ההסדרה עם עזה אמרה שיין כי צריך לבסס אותה על כך שלצד השני "יהיה מה להפסיד". שפירו מצדו אמר "השאלה היא איך אפשר לעשות את זה בלי להחליש את ההנהגה היותר מתונה בגדה המערבית, הרשות הפלסטינית".