הרב העצור

בידוד, ניצול מיני ועבדות: כך פעלה הכת הירושלמית

על פי החשד, תשע נשים סייעו לראש הכת לגייס נשים אחרות, ואף התעללו בהן • העדויות חושפות מסכת התעללויות נפשיות וגופניות: "מדליקים אש ומכניסים את היד בכוח"
סולימאן מסוודה ונופר משה־פרדו
13 בינואר 2020
21:28
עודכן ב 23:13

פרשת הכת בירושלים: הרב שעמד בראש הכת הקפיד לגייס נשים, חלקן צעירות, שמכירות את הזרם אליו שייכות הנפגעות במטרה לשכנע אותן להצטרף לכת בקלות. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. הנשים שהצטרפו לא ידעו, ברוב המקרים, מה מתרחש בתוך הסמינר. לפי גורם המעורה בפרטי החקירה, הסייענות של הרב "עשו עבורו את המלאכה" ברוב המקרים, ואף נטלו חלק אקטיבי בהתעללות בקטינות וילדים.


כאמור, רב כבן 60 מירושלים נעצר בחשד שעמד בראש כת של עשרות נשים וקטינות, שאותן החזיק בתנאי עבדות, ובכמה מהמקרים ניצל אותן מינית. בדיון בהארכת מעצרו אמר הרב כי מדובר בהאשמות שווא וכי לא עשה דבר מהמיוחס לו. תשע נשים נוספות שעל פי החשד סייעו לו נעצרו אף הן.

העדויות שהביאו למעצרו של ראש הכת בירושלים

מצבור העדויות שהגיעו למרכז לנפגעי כתות בחודשים האחרונים הוא שהביא לפתיחת החקירה ולמעצר. בעדויות נחשפת מסכת התעללויות, שעבוד, הפחדה ואיומים על עשרות נשים במהלך השנים. אחת הנשים העידה: "על אף שהתלוננתי שקשה לי, שאני לא מצליחה להיות צדיקה ושאני רוצה למות, אז עוזרת ראש הכת לקחה סכין מטבח ענקית ואמרה לי, הנה, קחי, תעשי את זה בקור רוח. אם הייתי קלת דעת עד הסוף, הייתי עשויה להרוג את עצמי".

אישה אחרת העידה כי אם אחת הבנות הייתה באה ואומרת שיש לה "איזה יצר הרע", היו לוקחים אותה למבנה בחצר שמכונה "החורבה", מדליקים אש ומכניסים לה את היד בכוח לתוך האש. עוד העידו הנשים כי ישנה הוראה לא להוציא בשעות האור את הילדים שנמצאים בכת כי הם עשויים ללמוד מילדים אחרים "דברים לא ראויים". 

נוסף על כך, נטען כי ראש הכת היה אומר לאימהות לתת לילד לבכות. "אם הוא לא רעב או שלא צריך להחליף לו טיטול, שיבכה. הוא נגד לחבק ולנשק ילדים, לא לפנק ילדים ולא להרעיף עליהם אהבה. ראש הכת אף פעם לא הנחה אותנו ללכת לרופאים, היה מציע לבנות לעשות עופרת. הוא היה מזלזל במי שרוצה ללכת לרופא".

צפו בעדויות שהובילו למעצר מנהיג הכת בירושלים