טנק צה"ל בגבול עזה
צילום: אלברט סדיקוב, פלאש 90

צה"ל הציג תוכנית רב שנתית חדשה: ימונה אלוף לטיפול בענייני איראן

במוקד התוכנית החדשה "תנופה": העצמת הקטלניות – בהיקף ובדיוק. העלות: יותר מ-30 מיליארד שקלים לשנה לתקציב לצבא. כחלק מהתוכנית תוקם אוגדה סדירה חדשה ושתי טייסות קרב חדשות. יוכפל החימוש המדויק של חיל האוויר
כרמלה מנשה
13 בפברואר 2020
17:07

צה"ל הציג היום (חמישי) את התוכנית הרב שנתית החדשה שלו "תנופה". במרכזה נמצאת הקטלניות – בהיקף ובדיוק, הגדלת כושר חשיפת האויב, הגדלת כושר ההשמדה וחיזוק הרב זרועיות של הצבא. כחלק מהתוכנית, מתכנן הרמטכ"ל אביב כוכבי למנות אלוף שיטפל אך ורק בסוגייה האיראנית - מתוכנית הגרעין של טהראן ועד התפשטותה הצבאית מול ישראל. כמו כן, יוקם גוף מטה שיעסוק בזירה האיראנית.

בצה"ל סבורים שמימוש התוכנית יכול להתאפשר בשל חלון הזדמנויות במזרח התיכון, שעשוי לדחות את המלחמה הבאה בשל אי רצונם של חיזבאללה וחמאס ליזום עימות צבאי עם ישראל. זאת על רקע התחממות היחסים של ישראל עם מדינות סוניות מתונות. בצה"ל סבורים כי מדיניות העמימות שנקבעה צריכה להישמר והגיבורים על הפעילות של צה"ל ״אלו דברים שלא צריכים לקרות״. כוכבי הציג את התוכנית לשר הביטחון, לראש הממשלה ולכלל מפקדי צה"ל.

אחת ממטרות התוכנית היא השמדה של פי שבעה ברמת ואיכות מטרות האויב בתחילת המלחמה. כמו כן, הוספת תקיפות סייבר ולוחמה אלקטרונית בשדה הקרב, וחיזוק החוד הסדיר באלפי רחפנים מתאבדים ובטילים מתקדמים. העלות של התוכנית – יותר מ-30 מיליארד שקלים לשנה לתקציב לצבא.

כמו כן, מתוכננים כמה שינויים במבנה הכוח. לאוגדות הסדירות תיתווסף אוגדה 99, שתתבסס על שתי חטיבות חיל רגלים. אחת מהן תהיה חטיבת כפיר, שלראשונה תיכלל בתוכניות האופרטיביות של צה"ל בצפון ובדרום. האוגדה החדשה תכלול גם חטיבת שריון במילואים.

שינוי מהותי נוסף בתוכנית הוא סגירת גדודי שריון במילואים בהם מופעים טנקי מרכבה סימן 2. בנוסף, טייסת קרב תיסגר במקומה יפתחו לפחות שתי טייסות קרב חדשות לאורך העשור. צה"ל יתחדש גם בטייסת מסוקי תובלה גדולים חדשים, יירכש חימוש מדויק לחיל האויר בהיקף שיכפיל את הקיים.

כחלק מהתוכנית יוקם מערך תמרון תחת מפקד גייס 479, שיהיה בדרגת אלוף ויהיה אחראי על האוגדה החדשה. בנוסף יוקם מערך הדרכה ואימונים כולל תחת מפקד גייס 446, שתחתיו יופעלו בסיסי ההכשרות והאימונים. תוקם חטיבת מטה לסוגיית הלחימה הרב זרועית בפיקודו של תת-אלוף, שיהיה טייס חיל האוויר. בצה"ל הציבו כמטרה הקמת תשתית קישורית דיגיטלית, שבאמצעותה "כולם יוכלו לדבר עם כולם". כך שניתן יהיה להעביר מידע באופן אפקטיבי ומהיר ליחידות הקצה.

ישראל תשגר לטובת צה"ל לוויין תקשורת חדש, במסגרת תוכנית "תנופה", לצד שימוש בלוויינים קטנים. כמו כן, התוכנית חשפה את החוסרים ליחידות הקרביות הלוחמות לרמות של 100% בכוח אדם ואמצעים. הוחלט על שינוי בקריטריונים שיאפשרו לחיילים לשרת כלוחמים גם בפרופיל נמוך, בתפקידים מסוימים.

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, הציג את התוכנית לכלל מפקדי צה"ל מרמת סגן-אלוף ומעלה וציין: "מימוש התוכנית הרב-שנתית 'תנופה' יאפשר לצה"ל הגדלת יכולות ניכרת. התוכנית תביא להעצמת הקטלניות בצה"ל, הן בהיקף הן בדיוק, ותיצור תנאים לקיצור משך המערכה. האתגרים סביבנו לא מאפשרים להמתין – ולכן, על אף המורכבות, התוכנית יצאה לדרך".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תמך בחלקים נרחבים של התכנית, אך ביקש לחזק אף יותר את היכולות ההתקפיות. לאור היקף התקציב, נדרש אישור קבינט ואישור ראש הממשלה לתוכנית.

שר הביטחון, נפתלי בנט, אמר עם פרסום התוכנית: ״לאחר תהליך יסודי ומעמיק עם הרמטכ״ל, מפקדי צה״ל, ומערכת הביטחון, אישרתי את עיקרי תכנית ״תנופה״ שתאפשר לצה״ל להלום באויב מהר יותר, בעוצמה גדולה יותר, עם כושר השמדה חזק יותר, ובכך להכריע את האויב ולהביא לניצחון. צה״ל מהיר, חזק וקטלני. התכנית תובא לאישור הקבינט על פי כל התהליכים הנדרשים.

"יש לי ביטחון גדול בצה״ל ובמפקדיו, ובראשם הרמטכ״ל אביב כוכבי. תר״ש תנופה היא תכנית נכונה שמביאה לידי ביטוי את היתרון היחסי של צה״ל לנקודת המגע מול האויב בשביל לפגוע בו בצורה קטלנית ומכריעה. התכנית מחזירה את ערך הניצחון לראש סדר העדיפויות״.