t
בני גנץ בנימין נתניהו
צילום: תומר נויברג, יונתן זינדל, פלאש 90

המגעים לאחדות: ניסיון לפשרה בין כחול לבן והליכוד - שר משפטים חיצוני מוסכם

זאת לאחר ששתי המפלגות דרשו לעצמן את התיק. בכחול לבן דורשים זכות וטו על כל הצעת חוק שתובא לכנסת
זאב קם
19 במרץ 2020
10:50

לאחר שגם כחול לבן וגם הליכוד התעקשו על קבלת תיק המשפטים בממשלת חירום שתוקם, כעת מסתמנת הצעת פשרה מוסכמת בין המפלגות. לפי ההצעה ימונה שר משפטים בהסכמה כמינוי חיצוני ומוסכם. הכוונה לאדם שאינו פוליטיקאי, מינוי מקצועי שיהיה מקובל גם על הליכוד וגם על כחול לבן. כך פורסם הבוקר (חמישי) בכאן רשת ב. נוסף על כך בכחול לבן הרחיבו את דרישתם לזכויות וטו על חקיקה וכעת דורשים אפשרות לווטו על כל הצעת חוק שתובא לכנסת בכל נושא. זאת, לאחר שקודם לכן דרשו ואף קיבלו זכות וטו על החלטות בנושאי משפט בלבד.

בגוש המרכז-שמאל שבו ותקפו הבוקר את הליכוד בעקבות סירובו של יו"ר הכנסת אדלשטיין אתמול להביא להצבעה את הרכב הוועדה המסדרת. ח"כ עפר שלח מכחול לבן אמר כי "הליכוד במצוות נתניהו ובביצוע יו"ר הכנסת הנצמד לכיסא, מונעים את המהלך כי לא מוצאות חן בעיניהם תוצאות הבחירות".
בריאיון לירון דקל בכאן רשת ב אמר שלח כי אין ברירה אלא לפנות לבג"ץ: "אני אוהב לשמור על הפרדת רשויות אבל לנוכח המצב הזה אין ברירה. צריך להשיב את הכנסת למסלול של עבודה המתחייבת מהחוק. לליכוד לא אכפת לחכות חודש כדי להגיע לסיטואציה פוליטית שתהיה לו נוחה יותר. הליכוד מונע כנסת מתפקדת כדי לקוות שאולי יגיע למצב פוליטי נוח יותר בניגוד לתוצאות הבחירות.

חבר הכנסת איציק שמולי מהעבודה-גשר-מרצ אמר בתוכנית כי ברגע המבחן שלה הכנסת נעלה את שעריה והפנתה את גבה. "מאז אתמול יש דגל שחור ענק שמתנוסס מעל הכנסת בגלל החלטה מסיבות פוליטיות לסגור אותה. בשבוע שבו נשבענו אמונים זו ההפרה הגדולה ביותר כלפי הציבור הישראלי כשמספר החולים יכול לזנק ויש איום על המשק".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ שמולי

חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת אמר במשדר כי אדלשטיין ביצע תרגיל כדי למשוך זמן לטובת הליכוד. "61 זה יותר מ-59. זה המצב בכנסת. יש רוב לצד אחד. זה צריך להשתקף במבנה הוועדה המסדרת. הליכוד רוצה ועדה פריטטית כדי לשתק את הוועדה המסדרת. הם רוצים לבזבז את התקופה שגנץ קיבל מהנשיא. אחר כך זה יעבור לנתניהו. כשזה יעבור אליו הוועדה המסדרת תעבור לליכוד ואז המצב יהיה שונה.

שר התקשורת דוד אמסלם מהליכוד השיב במתקפה מהצד השני: "אנחנו חיים בעולם הפוך. השמאל לא הבין שיש להם גוש של 40 מנדטים. אם לגנץ יש 61 מדוע הוא לא הקים ממשלה תוך 24 שעות? הוא רוצה את הרשימה המשותפת בתוך ממשלתו? בבקשה, אז למה הוא צריך לשאול אותנו? זה בלוף. גוש השמאל קיבלו מכה אנושה. אם הייתה כאן הגינות בסיסית גנץ היה אומר לנתניהו בוא נקים ממשלה יחד".

על האשמות כחול לבן אמר אמסלם: "אי אפשר לנהל את הכנסת בלי הבנה. אם 4-5 ח"כים מהשמאל יהיו בבידוד אז מיד נכנס את הכנסת ונקים ממשלה? זה לא עולה על הדעת. אדלשטיין אמר בואו נקים ועדה פריטטית לשבוע. יש כאן אנשים כוחניים אלימים לא דמוקרטיים. אנחנו זקוקים ממשלת חירום לאומית. אני אוהב אדם יותר מרוב אנשי השמאל בכנסת. קידמתי דברים שקושרים לחברה הערבית. באוכלוסייה הערבית יש לכל אזרח זכויות אישיות כמו כל אזרח יהודי. יש גם כבוד לאומי. לבוא ולשבת עם עודה וטיבי?"