ההצבעה על החוק הנורווגי, היום

החוק הנורווגי אושר בקריאה טרומית

66 חברי כנסת תמכו בחוק, 42 התנגדו. החוק שמאפשר לשרים להתפטר מהכנסת יעבור לועדת חוקה, חוק ומשפט
זאב קם ויערה שפירא
27 במאי 2020
12:06

מליאת הכנסת אישרה הבוקר (רביעי) בקריאה טרומית את החוק הנורווגי המאפשר לשרים להתפטר מחברותם בכנסת ולבאים אחריהם ברשימה להיכנס כחברי כנסת, בזמן שהם עצמם ייכהנו רק כשרים בממשלה.

66 חברי כנסת הצביעו בעד החוק ו-42 הצביעו נגד. ההצעה תעבור לוועדת חוקה, חוק ומשפט להכנה לקראת קריאה ראשונה. בהמשך צפויים להתקיים בה כמה שינויים, בעיקר בנוגע ליכולת של שר שהתפטר מהכנסת על פי החוק, להחליט שהוא מעוניין לחזור ולהיות חבר כנסת, במקום חבר הכנסת שנכנס במקומו.

בכחול לבן צפויים להתפטר חמישה שרים מהכנסת ובמקומם ייכנסו חמישה ח"כים מהרשימה המקורית של כחול לבן הכוללת את יש עתיד-תל"ם. מתוכם אחד יהיה של סיעת יש עתיד וככל הנראה ארבעה יבחרו לכהן תחת כחול לבן.

הבוקר נחשף בכאן חדשות כי הממשלה מתכננת קיצוץ רחב של 1.5% בכל משרות המטה הממשלתיות, בכל משרדי הממשלה, כדי לאפשר את הקמת המשרדים החדשים לשרים וכי ישנה כוונה לקצץ בשיעור דומה גם בביטוח הלאומי ובשירות התעסוקה. זאת כדי לאפשר הקמה של כמה לשכות במשרדים הממשלתיים החדשים. זאת בשעה שבישראל ישנם עדיין יותר ממיליון מובטלים.

גנץ: ישראל זקוקה למערכת משפט חזקה ועצמאית

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ, אמר הבוקר בישיבת סיעת כחול לבן כי באותה מידה שישראל צריכה ממשלה מתפקדת, היא זקוקה למערכת משפט חזקה ועצמאית. ''שמירה על שלטון החוק אינה עניין אישי, אלא אינטרס לאומי'', אמר גנץ.

לדבריו, השוויון לפני החוק הוא ערך עליון בדמוקרטיה, ויש כלים לשמור עליו בחקיקה ובהחלטות ממשלה. ''נשתמש בהם, ככל שיהיה צורך'', הדגיש. בעניין הביטחוני אמר גנץ כי אויבינו אינם נחים על זרי הדפנה וכי האפשרות של הפעלת כוח צבאי מונחת תמיד על השולחן. עוד אמר כי בימים אלה נמצאות על הפרק הזדמנויות מדיניות שיכולות לשנות את פני האזור כולו, בין השאר תוכנית השלום של הממשל האמריקני, וכי בשבועות הקרובים ייבחנו דרכי הפעולה הנכונות לשמור על האינטרסים הבין-לאומיים של ישראל