נתניהו וגנץ

הוויכוח על התקציב - שר האוצר כ"ץ: יהיה קיצוץ במגזר הציבורי

למרות אי ההסכמה בין נתניהו לגנץ: משרד האוצר מקדם תקציב חד-שנתי. כ"ץ הבהיר כי התקציב לא יכלול גזרות והעלאות מסים לנוכח משבר קורונה. "כל אחד מבין שלא להעביר תקציב זה חוסר אחריות", אמר השר
ליאל קייזר
01 ביולי 2020
15:00

למרות שראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ לא הגיעו להסכמה בנושא, במשרד האוצר ממשיכים לגבש תקציב חד-שנתי - לשנת 2020 בלבד. שר האוצר ישראל כ"ץ הבהיר כי התקציב הקרוב לא יכלול גזרות והעלאות מסים לנוכח משבר קורונה והדגיש כי קיימת דחיפות בהעברת התקציב. נוסף על כך, ציין כ"ץ כי יהיה קיצוץ מסוים במגזר הציבורי, אך לא בדרך של פיטורים: "המגזר הציבורי חייב לשאת בנטל ולתרום את תרומתו למשבר הקורונה. אני מעריך ומצפה שגם יו"ר ההסתדרות מבין שהמגזר הציבורי חייב לעזור למגזר הפרטי שספג מהלומות קשות".

"ההליך חייב להסתיים בחודש ספטמבר. כל כלכלן מבין וכל אחד מבין שלא להעביר תקציב זה חוסר אחריות. אנחנו חייבים את הכסף, את התקציב הזה, וצריכים את החוקים האלה להצמיח את המשק", אמר כ"ץ. "אני מקווה שכל המערכת הפוליטית תתאחד ותתמוך", הוסיף. 

חוק ההסדרים שמגבש משרד האוצר כולל שורה של רפורמות שמטרתן להביא להורדת יוקר המחייה, ובכלל זה שינוי ברישוי העסקים, בגישה למידע בנקאי, ברגולציה על ייבוא מזון ותמרוקים וקידום פרוייקטים של תשתיות ובראשם פרויקט המטרו.

נתניהו עדיין מנסה לשכנע את גנץ להעביר תקציב חד-שנתי, על אף שההסכם הקואליציוני בין כחול לבן לליכוד קובע כי תקציב המדינה יהיה דו-שנתי. להכרעה אם התקציב יגובש לשנה הנוכחית או שיהיה דו-שנתי לשנים 2021-2020, השלכות פוליטיות משמעותיות שכן אישור תקציב לשנה בלבד מותיר פתח ליציאה לבחירות בסוף השנה הנוכחית.