-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חוק הקורונה הגדול בדרך לאישור הכנסת

ועדת החוקה דנה מהבוקר ביותר מ-500 ההסתייגויות שהוגשו נגד החוק, במטרה להביאו אחר הצוהריים לדיון והצבעה בקריאה שנייה ושלישית. החוק מסמיך את הממשלה להכריז על מצב חירום בשל נגיף קורונה, ולהתקין תקנות שיטילו מגבלות על פעילות הציבור במרחב הציבורי והפרטי
זאב קם
22 ביולי 2020
10:13

ועדת החוקה החלה הבוקר (רביעי) את השלב האחרון בדרך לאישור "חוק הקורונה הגדול", כשהיא דנה ביותר מ-500 ההסתייגויות שהוגשו נגד החוק. הוועדה החלה להצביע על כל ההסתייגויות ועל החוק עצמו, במטרה להביאו אחר הצוהריים לדיון והצבעה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. החוק מסמיך את הממשלה להכריז על מצב חירום בשל נגיף הקורונה, ובהתאם לכך להתקין תקנות שיטילו מגבלות על פעילות הציבור במרחב הציבורי והפרטי.

החוק יעמוד כהוראת שעה עד לסוף חודש יוני 2021, והממשלה והכנסת יוכלו לבטל בכל שלב את מצב החירום. במסגרת החוק הממשלה תוכל לקבוע הגבלות בתחומים הבאים: מקומות עבודה ועסקים, אירועים, פעילות מוסדות החינוך והרווחה, פעילות התחבורה הציבורית ומרחק יציאה מהבית. כמו כן, הממשלה תוכל להורות על חובת עטיית מסכה והטלת קנסות שונים על מי שייפר את המגבלות שיוטלו.

על פי הצעת החוק, צווי המגבלות שתוציא הממשלה ייכנסו לתוקף בתוך 24 שעות מרגע שהממשלה החליטה עליהן, אלא אם הכנסת אישרה אותן מוקדם יותר, או ביטלה אותן במשך אותה יממה. על פי ההצעה, הממשלה לא תוכל למנוע טקסי דת, תפילות או הפגנות, אך כן תוכל לקבוע הגבלות על הנושאים האלו.

משמעות נוספת של אישור חוק הקורונה הגדול היא החלשת ועדת הקורונה - שעוררה מחלוקות רבות לאחרונה. לפי החוק, הסמכות לאישור וביטול הגבלות לא תהיה יותר בידיה של ועדת הקורונה, אלא תפוזר בין ארבע ועדות שונות - עדת החוקה, ועדת החינוך, ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ועדת הכלכלה. כך למעשה ועדת הקורונה תהפוך לדקלרטיבית בלבד.

אתמול התרחש עימות נוסף בוועדה, לאחר שזו אישרה, בניגוד לעמדת הממשלה, את פתיחת המסעדות במתווה הקיים - 20 סועדים במתחם הבנוי והפנימי של כל מסעדה, ו-30 סועדים במתחם החיצוני. יושב ראש הקואליציה מיקי זוהר ביקר את יושבת ראש הוועדה, חברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון, ואמר בדיון: "אני חושב שיו"ר הוועדה משתדלת לעשות עבודה מקצועית אבל האופוזיציה מושכת אותה באף".