גבול הצפון
צילום: פלאש 90

בשל מתיחות עם חיזבאללה: צה"ל מתגבר כוחות בצפון

שר המודיעין אלי כהן שיגר מסר לחיזבאללה ובו הזהיר את "הגורמים השונים מעבר לגבולנו הצפוני" לבל יפרו את השקט. דיפלומט בביירות בשיחה עם כאן חדשות: הארגון השיעי יגיב בוודאות על מות הפעיל בתקיפה המיוחסת לישראל
רועי קייס, כרמלה מנשה
23 ביולי 2020
07:53
עודכן ב 12:18

בצה"ל החליטו לתגבר כוחות באופן נקודתי באזור הצפון. זאת לאור המתיחות באזור שהחלה עם מותו של פעיל חיזבאללה בתקיפה המיוחסת לישראל בסוריה. אנשי חיזבאללה הפיצו סרטון שבו נראית חוליית טרור נערכת ליירי ודווח כי הארגון העלה את הכוננות. בתוך כך, שר המודיעין אלי כהן שיגר מסר לחיזבאללה ובו הזהיר את "הגורמים השונים מעבר לגבולנו הצפוני" לבל יפרו את השקט.

בתוך כך, דיפלומט בבירת לבנון ביירות העריך בשיחה עם כאן חדשות כי חיזבאללה "יגיב בוודאות" על מותו של אחד מפעיליו בתקיפה בסוריה, אך "התגובה תהיה מוגבלת". זאת כיוון שבארגון הטרור לא מעוניינים בעימות נרחב עם ישראל.

הדיפלומט ציין כי אינו סבור שחיזבאללה ינסה להשתמש בתקרית הזו ובתגובה הצפויה שלו כדי להסיט את תשומת הלב מהמשבר הפוליטי והכלכלי החמור במדינה. לדבריו, חיזבאללה מעוניין שהמצב בדרום לבנון יישאר כמו שהוא והחברה בלבנון לא מאוחדת סביב ארגון הטרור בכל מה שקשור לעימות עם ישראל בעת הזו.

וליד סוכריה, חבר פרלמנט לבנוני מטעם חיזבאללה, אמר הבוקר: "בצל התנאים הכלכליים במדינה והניסיונות לפרק את חיזבאללה מנשקו - לא מתאים שהארגון יגיב מתוך שטח לבנון, ובייחוד שההרוג מת בסוריה. חיזבאללה יגיב בצורה שלא תסית את העם הלבנוני נגדו. לא ניתן את הקלף הזה למתנגדינו".

בעיתון א-שרק אל-אווסט הפרו סעודי ציטטו הבוקר גורמים לבנוניים שטענו כי חיזבאללה החליט להגיב בהתאם למשוואה שנסראללה הציב בשנה שעברה – תגובה של חיזבאללה מלבנון על כל פגיעה של ישראל במחבלי הארגון בסוריה. 

ביום שני דיווחה סוכנות הידיעות הסורית כי "ישראל תקפה מאזור מג'דל שמס ברמת הגולן", וכי מערכות הנ"מ הסוריות הופעלו נגד "יעדים עוינים" באזור דמשק. גורם צבאי סורי אמר כי שבעה חיילים בצבא סוריה נפצעו.

מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, המזוהה עם האופוזיציה במדינה, דיווח כי בתקיפה נהרגו חמישה איראנים, וכן לוחמים במיליציות הנאמנות לאיראן ולפחות שני חיילים בצבא אסד. עוד נמסר כי ששת הטילים הראשונים שנורו, שוגרו לעבר מוצבים של "משמרות המהפכה של איראן" ולעבר מחסני־נשק של המיליציות הנאמנות לאיראן בדרום דמשק.