רוני חזקיהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הקרב על התקציב: החשב הכללי באוצר מתפטר

רוני חזקיהו הודיע לשר האוצר כ"ץ כי יסיים את תפקידו עם אישור חוק התקציב לשנת 2020, או בסוף חודש אוקטובר - המועד המוקדם מביניהם
שאול אמסטרדמסקי ויואב קרקובסקי
26 ביולי 2020
17:08

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, הודיע היום  (ראשון) לשר האוצר ישראל כ"ץ כי יסיים את תפקידו עם אישור חוק התקציב לשנת 2020, או בסוף חודש אוקטובר - המועד המוקדם מביניהם. חזקיהו נכנס לתפקיד החשב הכללי בינואר 2017, ובשנה האחרונה נאלץ לנהל את הוצאות הממשלה ללא תקציב מדינה מאושר.

מי אוהב את התקציב? נתניהו, גנץ ואולי עשרה פקידים באוצר | שאול אמסטרדמסקי 

בהודעה על סיום תפקידו צויין כי נוסף להיעדר תקציב מאושר, התווספו לתפקיד אתגרים הנובעים מהתמודדות המדינה עם נגיף קורונה, שכללו, בין השאר, רכש מהיר של אמצעים הנדרשים להתמודדות עם המשבר; הכפלה ויותר של גיוס האשראי השנתי של מדינת ישראל למימון הוצאות הממשלה הגדלות; והקמת קרנות להלוואות בערבות המדינה כדי לסייע לעסקים לצלוח את התקופה הקשה.

ההתפטרות מגיעה ברקע ביקורת רבה שמופנית בתקופה האחרונה מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו וגורמים נוספים בממשלה נגד פקידי האוצר, שמתנגדים לתקציב החד שנתי. לפני כשבוע וחצי שיתף נתניהו פוסט שכתב חברו לסיעה, חבר הכנסת שלמה קרעי – ובו ביקורת חריפה והטחת האשמות בראש אגף התקציבים במשרד האוצר שאול מרידור. בתגובה לפוסט ששיתף, כתב נתניהו: "בלתי נתפס שפקידים מתדרכים נגד החלטות שהתקבלו בממשלה ופועלים לסכל אותן. לא נקבל זאת".

שר האוצר ישראל כ״ץ הגיב להודעת ההתפטרות של חזקיהו: "החשב הכללי הודיע לי כעת כי החליט לסיים את תפקידו בעוד כשלושה חודשים. הודיתי לו על העבודה המשותפת ועל תרומתו הרבה לכלכלת ישראל בכלל ובתקופת הקורונה בפרט, ואחלתי לו הצלחה בהמשך דרכו. בקרוב אתחיל בתהליך המתבקש לאיתור חשב חדש למשרד האוצר".