חיילי מילואים
צילום: משה שי, פלאש 90

סקר בצה"ל חושף כי מרבית חיילי המילואים מאמינים שאינם מוכנים למלחמה

פרסום ראשון: מחברי הסקר של מחלקת מדעי ההתנהגות של הצבא, אומרים כי מהנתונים עולה תמונה קשה של ירידה מתמשכת הן בלכידות והן בתחושת המסוגלות של יחידות המילואים לעמוד במשימה. מצה"ל נמסר בתגובה: "בזרוע היבשה עובדים בימים אלה על עבודת מטה מעמיקה בנושא אימוני המילואים"
כרמלה מנשה
27 ביולי 2020
08:06

סקר של מחלקת מדעי ההתנהגות של צה"ל שנערך באופן חסוי בקרב חיילי מילואים, ותוצאותיו פורסמו הבוקר (שני) בכאן רשת ב, חושף נתונים מטרידים בנוגע למשבר עמוק במערך המילואים של הצבא. לפי הסקר, מרבית חיילי המילואים מאמינים כי הם אינם מוכנים למלחמה.

לדברי מחברי הסקר, מהנתונים עולה תמונה קשה של ירידה מתמשכת הן בלכידות והן בתחושת המסוגלות של יחידות המילואים לעמוד במשימה. לפי הנתונים, רק 15% מאנשי המילואים מסכימים עם המשפט ״המילואימניקים מתאמנים מספיק״, וכן עולה מהסקר ביקורת על איכות הציוד והאמצעים שברשות חיילי המילואים.

קצין בכיר אמר: ״הסקר חושף את עומק המשבר, שעליו התריעו ומתריעים כבר תקופה ארוכה קצינים וחיילים במילואים. הוא חושף גם משבר אמון חמור עם משרתי המילואים. לכולם ברור שכוח האדם של חיילי המילואים נידרש וחייב להיות מוכן, וכי אין לו תחליף ובלעדיו אין ניצחון״.

יש לציין כי על אף שהמשבר במערך המילואים נימשך כבר שנים, רק לאחרונה הוצגה לרמטכ"ל, על ידי מפקדת זרוע היבשה, עבודת מטה מעמיקה לאימון ומוכנות כוחות המילואים.

מצה"ל נמסר בתגובה: "מממצאי הסקר האחרון עולה כי ככלל משרתי המילואים רואים בשירותם חשיבות רבה ושליחות. הסקר אימת את הסוגיות שזוהו על ידי זרוע היבשה מבעוד מועד, והוא נוגע בתהליכי העומק המובלים על ידה. בזרוע היבשה עובדים בימים אלה על עבודת מטה מעמיקה בנושא אימוני המילואים, הכוללת שיטות חדשות לאימון ומוכנות הכוחות ללחימה.

"בעבודת המטה מגולמת חשיבות רבה בתווך ההחלטות המתקבלות לאנשי המילואים, בתיאום ציפיות, התאמת האימון לחיילי המילואים, ויצירת סביבה מכבדת שתביא למיקוד ואפקטיביות באימון. מפקדי צה"ל הבכירים ימשיכו לעסוק ביתר שאת כדי להבטיח את שמירת כשירותם של כוחות המילואים למערכה הבאה".