השר גלנט נעדר מוועדת החינוך

בכירי משרד החינוך לא התייצבו - ועוררו סערה בדיון בוועדה

השר גלנט החרים את הדיון בפתיחת שנת הלימודים וספג ביקורת: "אסור לעבר לסדר היום על ביזוי ועדת החינוך". ח"כ קטי שטרית טענה כי "השר עובד קשה ואין לו זמן" ויצאה במחאה מהדיון, שלטענתה עוסק רק בהחרמה • גלנט פרסם לאחר הוואדה כי כינס בעצמו דיון בנושא פתיחת שנת הלימודים
לירן כוג'הינוף ויערה שפירא
05 באוגוסט 2020
10:13
עודכן ב 11:52

בוועדת החינוך בכנסת מתקיים היום (רביעי) דיון סוער לקראת פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר בצל משבר קורונה. 14 בכירים במשרד החינוך, בהם השר יואב גלנט, לא התייצבו לדיון וספגו ביקורת חריפה. "אסור לעבר לסדר היום על ביזוי ועדת החינוך. מעולם לא היה דבר כזה", תקפה חברת הכנסת אורלי פרומן מיש עתיד-תל"ם. חברת הכנסת קטי שטרית מהליכוד טענה כי "השר עובד קשה ואין לו זמן" ויצאה במחאה מהדיון, שלטענתה עוסק רק בהחרמה ולא במהות.

בין שר החינוך גלנט ליו"ר ועדת החינוך רם שפע מכחול לבן התגלע סכסוך שהחל כבר לפני חודש בדרישת גלנט לכנס דיון שבו יאושרו תשלומי הורים לשנת הלימודים הבאה. שפע מסרב לכנס את הדיון. אתמול שלח גלנט מכתב ובו ביקש לדחות שוב את הדיון בוועדה מכיון שלא תואם עם אנשי משרדו.

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, התייחס בדיון למתווה המסתמן לפתיחת שנת הלימודים: "המתווה של החזרה ללימודים שהציג משרד החינוך מאוד עמום ומאוד כולל. אני חוששת מהלחץ הציבורי על משרד הבריאות שכל הזמן משנה את החלטותיו ומי שסובל מזה הם המורים והתלמידים". 

לאחר שהסתיים הדיון בוועדת החינוך, השר גלנט פרסם בחשבון הטוויטר שלו כי כינס הבוקר את בכירי משרד החינוך לדיון בנושא היערכות לפתיחת שנת הלימודים תשפ״א. "אנו עוסקים במלוא המרץ והעוצמה בהיערכות וביישום התוכנית. נמשיך לעשות לילות כימים כדי להבטיח את פתיחת שנת הלימודים באחד בספטמבר", כתב.

אתמול פורסם בכאן רשת ב כי גלנט לא מתכוון להתייצב בוועדה. בעקבות הפרסום, שלח גלנט לשפע בקשה לדחות שוב את הדיון. במכתבו כתב גלנט כי "ברור הוא שדיון פתיחת שנת הלימודים בוועדת חינוך צריך להתקיים בנוכחות שר החינוך". הוא ציין שבשונה משנים קודמות, הישיבה לא תואמה מול השר והמנכ"ל. גלנט הוסיף: "מצופה מיו"ר ועדת חינוך וחבר בקואלציה שיאפשא דיון כנדרש".

שפע ציין אתמול כי כבר דחה כמה פעמים את הדיון ותקף בריאיון ל"בחצי היום": "לא ייתכן ששר החינוך לא ימצא רבע שעה להקדיש לחברי הכנסת ולציבור שמחכים לדבריו - או שהוא מפחד, או שאין לו מה להגיד".

בשל בעיות תקציביות קיים חשש לעתיד תוכניות חינוכית לקראת שנת הלימודים הבאה. מדובר בין היתר בתוכנית "הילה" לטיפול בנוער נושר ותוכנית "קרב" המפעילה פעילויות בבתי הספר. ההערכה היא כי העובדים בתוכניות אלה לא יפטורו, אלא יצאו לחל"ת. בזמן הדיון הוועדה, הפגינו עובדי תוכנית קרב מול הכנסת.

בשבוע שעבר סיכמו השר גלנט ושר האוצר ישראל כ"ץ על התוכנית המלאה לפתיחת שנת הלימודים הקרובה, בצל משבר קורונה. תקציב התוכנית עומד על 4.2 מיליארד שקלים. המתווה אושר על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו וצפוי לבוא לאישור הממשלה במהירות. בהתאם לתוכנית, שנת הלימודים תיפתח ב-1 בספטמבר, ותכלול שילוב של למידה מרחוק ולמידה במוסדות החינוך בחצאי כיתות. 

בתוכנית שהציגו כ"ץ וגלנט צויינו תוספות של כוח אדם למערכת החינוך. עובדי הוראה יגוייסו בהליך מיוחד ומהיר לטובת פיצול כיתות ג'-ד' ותגבור כיתות ה'-ו'. כח האדם יכלול מורים חדשים, הרחבת עבודתם של מורים מועסקים, עוזרי חינוך וסטודנטים.