רפיק אל-חרירי בזמן כהונתו, 01.09.96
צילום: רויטרס

בית הדין בהאג הרשיע פעיל חיזבאללה ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר אל-חרירי

על פי ההרשעה סלים עיאש ביצע את הרצח באמצעות מטען נפץ. הוא הורשע גם ברצח 21 בני אדם נוספים • שופטי הטריבונל המיוחד שהוקם כדי לחקור את הרצח ציינו כי לא ניתן להוכיח מעבר לכל ספק שגורמים אחרים שהשתתפו בהכנות לפעולה היו מודעים למטרת התוכנית • בנו של אל-חרירי דורש כי רוצחי אביו יוסגרו לידי בית הדין הבין-לאומי
משה ברקוביץ' ועידו קורן
18 באוגוסט 2020
16:48

שופטי הטריבונל המיוחד שהוקם כדי לחקור את רצח ראש הממשלה הלבנוני רפיק אל-חרירי בבית הדין בהאג הרשיעו היום (שלישי) את פעיל חיזבאללה סלים עיאש ברצח אל-חרירי, תוך שידע מה מטרת "הקנונייה" שנרקמה לצורך חיסולו.

עיאש הורשע בחמישה סעיפים ובהם מלבד רצח אל-חרירי – רצח של 21 בני אדם נוספים באמצעות חומרי נפץ, ניסיון רצח של 226 בני אדם באמצעות חומרי נפץ ובביצוע פעולת טרור באמצעות שימוש בחומרי נפץ.

לדברי השופטים, לא ניתן להוכיח מעבר לכל ספק כי גורמים אחרים שהשתתפו בהכנות לפעולה היו מודעים למטרת התוכנית. פעילי חיזבאללה חסן חביב מרעי, חוסיין עונייסי ואסד חסן סברה נוקו מאשמה בכל הסעיפים המיוחסים להם לאור זאת שהראיות בעניינם "אינן מספקות".

בעניין מוסטפא בדר א-דין, שנחשב לראש הזרוע הצבאית של חיזבאללה בעבר וחוסל בנסיבות מסתוריות בנמל התעופה הבין-לאומי בדמשק במאי 2016, נמסר כי לא ניתן לקבוע מעבר לכל ספק שהוא היה מי שתכנן את הפעולה ופיקח עליה. לפי הטריבונל החקירה לא הוכיחה שגורמים בכירים בסוריה ובארגון חיזבאללה מעורבים בחיסול. נשיא לבנון מישל עון, הידוע כבן ברית של חיזבאללה, אמר היום כי על לבנון יהיה לקבל את החלטת בית המשפט סביב סוגיית הרצח על אף העיכוב במתן גזר הדין.

ערוץ אל-ערביה דיווח כי בנו של אל-חרירי דורש כי רוצחי אביו יוסגרו לידי בית הדין הבין-לאומי. לטענת בנו של אל-חרירי, מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה מסרב להסגיר אותם במשך שנים.

בחיסול נאשמים ארבעה אנשים המשתייכים לארגון הטרור חיזבאללה. הם מוגדרים כנמלטים והמשפט נערך ללא נוכחותם. הנאשם החמישי היה מוסטאפה באדר א-דין. אל-חרירי נהרג לאחר שמכונית תופת התפוצצה סמוך לשיירה שלו בביירות. יחד איתו נהרגו גם שר האוצר הלבנוני באסל פליהאן ושמונה ממאבטחיו. את האחריות לפיצוץ קיבל על עצמו ארגון בשם "הישועה והג'יהאד בסוריה", גוף המסונף לארגון "אל-קעידה". הציבור בלבנון הפנה אצבע מאשימה לסוריה מכיוון שחרירי התנגד נחרצות מעורבותה במדינתו.

מעדויות שהושמעו בפני משלחת של האו"ם שנשלחה לחקור את הרצח עלה כי נשיא סוריה בשאר אסד איים על חרירי משום שהתנגד להארכת כהונתו של אמיל לחוד, נשיא פרו-סורי ששלט בלבנון. ב-17 בינואר 2011 הוגשה טיוטת כתבי אישום בגין רצח לבית הדין הבין-לאומי.