פרופסור רוני גמזו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

עימות בין ליצמן ודרעי לממונה הקורונה: "אתם עושים איפה ואיפה"

ישיבת קבינט הקורונה הסתיימה ללא הכרעה, ולא הושגה בה הסכמה על מתווה "הרמזור" שהציג פרופ' גמזו
יערה שפירא וליאל קייזר
20 באוגוסט 2020
20:56

ישיבת קבינט הקורונה שהתקיימה הערב (חמישי) הסתיימה ללא הכרעה, ולא הושגה בה הסכמה על מתווה "הרמזור" שהציג ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו להגבלות התקהלות לפי אזורים. השרים לא היו אמורים להצביע על המתווה היום בכל מקרה. הוסכם לקיים ישיבה מחודשת בתחילת השבוע הבא, ועד אז לנסות למצוא מפתח אחיד למקומות פתוחים וסגורים.

בדיון התפתח עימות בין השרים יעקב ליצמן ואריה דרעי לגמזו. לטענת השרים החרדים, אין אחידות בין המגבלות על מופעי תרבות ועל בתי כנסת. ליצמן אמר לגמזו: "אתם עושים איפה ואיפה. אתם פוגעים כל הזמן רק בחרדים". 

השרים החברים בקבינט הקורונה כן הצביעו על כמה שינויים בתקנות הנוגעות למקומות העבודה. בין השאר נקבע כי מקומות העבודה בענף הבנייה ובעבודות תשתית יוחרגו מן החובה להתקין מחיצה, ומן הסמכות לסגור את מקומות העבודה בהוראה של רופא מחוזי.

מממונה הקורונה נמסר בתום הישיבה: "שרי הקבינט הביעו תמיכה גורפת במתווה שהצגתי להם ובהימנעות מסגר". עוד נמסר כי גמזו קורא לעצור לחלוטין את הטיסות המסורתיות לאומן בראש השנה מחשש לאירוע הדבקה המוני: "על הממשלה להנחות את רשות שדות התעופה למנוע קיום טיסות ישירות לאוקראינה מסיבות בריאותיות".

כמו כן, גמזו הציג היום לקבינט הקורונה את תוכניתו להטלת סגר - "ריסון מהודק", לפי הגדרת גמזו ומשרד הבריאות - על מנת לעצור את העלייה התחלואה. מדובר בתוכנית מגירה ולא ליישום מיידי.

לפי פרטי התוכנית שהוצגו היום לשרים, אם בעוד כחודש נתוני תחלואה יהיו דומים להיום או שהמצב בבתי החולים יוגדר כ"דגל אדום", ייבחרו ימים שבהם יינקטו שורה של צעדים שיכללו סגירה של המסחר, סגירה של מערכת החינוך והגבלות תנועה בחגי תשרי. בין השאר, מדובר על סגירה של קניונים, שווקים, מסעדות ומופעי ואירועי תרבות ותיירות; סגירת מערכת החינוך למעט חינוך מיוחד, הגיל הרך וכיתות א-ג; סגירת מקומות עבודה מקבלי קהל; עבודה במתכונת חירום במגזר הציבורי; הגבלת תנועה ל-500 מטר מהבית בראש השנה ויום כיפור לכלל הציבור וקיום התכנסות במשפחה הגרעינית.

כמו כן, הגבלת תנועה ל-500 מטר מהבית תחול באופן כללי גם ביישובים המוגדרים יישובים אדומים. בתוכנית שהציג היום גמזו לשרים, הערים שמוגדרות אדומות לפי נתוני התחלואה הנוכחיים הן: ביתר עילית, בני ברק, ג'לג'וליה, דיר אל אסד, עילבון, רהט, כפר קאסם, כפר ברא, כסייפה, מודיעין עילית, טירה, נצרת, בית ג'ן, עילוט, עמנואל, קריית יערים, ריינה, שעב. 

באוצר מזהירים: סגר נוסף יוביל ל-200 אלף מובטלים חדשים

משרד האוצר מזהיר היום כי סגר נוסף בחגים יוביל ל־200 אלף מובטלים חדשים. עוד אומרים באוצר כי עלות של כל שבוע סגר נאמדת בחמישה מיליארד שקלים. באוצר מזהירים כי צעדי הסגר יבלמו את התאוששות המשק.