תיעוד האלימות

סנ"צ גואטה בחקירתו: "פעלתי לפי הנהלים ללא שימוש מופרז בכוח"

הקצין ציין כי חלק מהמפגינים קראו לו נאצי ותקפו אותו • עורך דינו של גואטה: "סומך על מח"ש שבתום החקירה הדברים יתבהרו"
סולימאן מסוודה ורועי ינובסקי
23 באוגוסט 2020
20:34

חקירת סגן ניצב ניסו גואטה: לפי מקור המעורה בפרטים, סנ"צ גואטה אמר בחקירתו במח"ש כי לא היה שום שימוש חריג בכוח מצדו. לדבריו, שפורסמו היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11: "הותקפתי על ידי מפגין שהתנפל עליי ופעלתי בהתאם לנהלים. באירועים אתמול לא היה מבחינתי שימוש מופרז בכוח". על המפגינים שתועדו בסרטון אמר גואטה כי "הם דיברו אליי בצורה מאיימת, קראו לי נאצי. חלק מהם אפילו תקפו אותי".

בא כוחו של גואטה, עורך הדין לירן זילברמן, מסר: "התמונות והסרטונים שפורסמו מציגים תמונה חלקית. סנ"צ גואטה זומן למח"ש, מסר גרסה מלאה, כפי שמצופה מקצין. הוא סומך על מח"ש שבתום החקירה הדברים יתבהרו".

סנ"צ גואטה נחקר במשך שעות בחשד לתקיפת עצורים בהפגנה. הסרטונים והעדויות מהזירה אינם תומכים בגרסת הקצין כי הפעיל כוח סביר. במח"ש בודקים אם העבירות חצו את הרף הפלילי. נוסף על כך המחלקה בודקת אירועים נוספים מהם עלו טענות לאלימות משטרתית.

מוקדם יותר החליט בית המשפט לשחרר בתנאים מגבילים שני מפגינים, שאותם תועד גואטה מכה. עוד קבעה השופטת כי השניים יורחקו מירושלים למשך 14 ימים. המשטרה הגישה בקשה לעיכוב ביצוע ההחלטה עד למחר ב־12 בצוהריים.