סוהא ערפאת
צילום מסך

סוהא ערפאת לכאן חדשות: "אפתח את שערי הגיהנום בפני בכירי הרשות"

אלמנתו של יאסר ערפאת, שהתנצלה על שריפת דגל האמירויות בשטחים, משיבה אש לעבר הרשות: "אם אפרסם את מה שיאסר כתב עליהם – אני שורפת אותם מול עמם"
גל ברגר
27 באוגוסט 2020
20:42

ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות הצית מחדש את המתח בין הנהגת הרשות הפלסטינית לסוהא ערפאת. אלמנתו של יאסר ערפאת התנצלה על כך שבשטחים הציתו את דגל האמירויות מיד לאחר שנודע על ההסכם עם ישראל, ולדבריה קיבלה איומים מהרשות הפלסטינית בעקבות כך. כעת היא משוחחת לראשונה עם כאן חדשות ושולחת מסר חד משמעי לבכירי הרשות – אם הם יפגעו בי או בבני משפחתי נשיב מלחמה.

"אני אפתח את שערי הגהנום נגדם", אומרת סוהא ערפאת,"אם הם רוצים נפתח את הדפים שלהם. הקלפים שלי זה הזיכרון שלי – כל מה העניינים שלהם, ויאסר יש לי את הזיכרונות שלו. הוא כתב על כל אחד מהם. אם אפרסם נקודה ממה שאמר עליהם יאסר, אני שורפת אותם מול עמם".

הרשות הפלסטינית התנגדה להסכם בין שתי המדינות, והאשימה את האמירויות בבגידה ובתקיעת סכין בגב.  לדברי סוהא, הרשות הפלסטינית כבר החלה להתנכל לבני משפחתה, ואחיה – השגריר הפלסטיני בקפריסין – זומן לחקירה ברמאללה לאחר שסירב לארגן פעילות נגד האמירויות במתחם השגרירות.

(סוהא ערפאת לאחר פטירת יאסר ערפאת בצרפת, 11.11.04. צילום: אי-פי)

על מי שהחליף את בעלה בהנהגת הראשות, אבו מאזן, אומרת סוהא ערפאת: "הוא רחוק מכל זה אך הם מטעים אותו. אני אוהבת את אבו מאזן. הם כולם מטעים אותו. כולם מטעים אותו ומחכים לרגע. אבל אבו מאזן יחיה 100 שנה, הוא יחיה יותר משמעון פרס כי בריאותו טובה. אבל אלה שסביבו? הם רוצים להרוס את משפחת ערפאת. אנחנו יותר חזקים, יש לנו אנשים יותר מאשר להם". לטענתה, ראשת לשכתו של אבו מאזן היא שמנהלת את מסע ההכפשה נגדה והיא שהורידה הנחיות להציגה כ"בוגדת".

(סוהא ויאסר ערפאת משתתפים בכנס ברצועת עזה, 05.04.95. צילום: אי-פי)

בהתייחס לחשש לביטחונה של בתה, אמרה סוהא כי "אם תיפול שערה מראשה או מראשם של בני משפחתה, היא תראה ברשות הפלסטינית אחראית לכך – "היא אחראית לחיינו". סוהא גם הזהירה את הרשות לבל תעצור את הקצבה החודשית שהיא מקבלת ממנה בסך 10,000 אירו או את הקצבה לבת המשותפת של ערפאת ושלה, זהווה. "כל זה רק משום שקראתי לא לשרוף דגלים? זהו טרור מחשבתי. על זה הרשות הפלסטינית מקבלת כסף מישראל ומהאמריקנים – כדי לאיים על כל העולם?", הוסיפה.

(סוהא ויאסר ערפאת מחזיקים את בתם זהווה בבית לחם, 24.12.99. צילום: אי-פי)

סוהא סיפרה כי לו היה ערפאת בחיים, הוא לא היה נוהג באיחוד האמירויות כפי שהרשות הפלסטינית נוהגת בנסיכות המפרצית: "ערפאת היה הולך לשם ומבקש מבן זאיד לסייע לו מול נתניהו. היה מבקש ממנו שיפעל לשחרור אסירים פלסטינים או לשינוי עסקת המאה. להגיד על מדינה ערבית בוגדת? די עם הסיסמאות. הלוא הפלסטינים יושבים עם הישראלים לרבות שב"כ, המוסד ואמ"ן. אז על מי אתם צוחקים?! תפסיקו לצחוק על העם ועל האנשים שלכם".