זירת הרצח, 26.08.20
צילום: דוברות המשטרה

"הכניס את הסכין לכיס, והתרחק בהליכה": אישום נגד מבצע הפיגוע בפ"ת

בית המשפט הורה על מעצרו של דוויכאת, ועל הסתכלות של הפסיכיאטר המחוזי. השופט עידו דרויאן למשפחה באולם: "משתתף בצערכם" • סנגורו של דוויכאת בדיון בביהמ"ש: יש סוגיות שקשורות למצבו הנפשי. נציג הפרקליטות "יש אינדיקציות שמדובר באדם רגיל שמבין מה מדברים אתו"
צח שפיצן
07 בספטמבר 2020
10:10
עודכן ב 10:37

פיגוע הדקירה בפתח תקווה: כתב אישום הוגש היום (שני) נגד המחבל, חליל עבד אל-חאלק מחמד דוויכאת בגין בגין רצח בנסיבות מחמירות של שי אוחיון בצומת סגולה לפני כשבועיים, בעת שהיה בדרך לביתו מהכולל שבו למד, ובגין והחזקת סכין שלא כדין בנסיבות מעשה טרור. השופט עידו דרויאן פנה למשפחת אוחיון שנכחה באולם ואמר להם: "משתתף בצערכם".

סנגורו של דוויכאת טען בדיון בבית המשפט המחוזי מרכז כי יש סוגיות שקשורות למצבו הנפשי, וביקש למנות פסיכיאטר שיבדוק אותו. נציג הפרקליטות השיב: "יש אינדיקציות שמדובר באדם רגיל שמבין מה מדברים אתו". יחד עם זאת הפרקליטות לא מתנגדת לחוות דעת פסיכיאטרית מטעם הפסיכיאטר המחוזי. בית המשפט הסכים לבקשה והורה על מעצרו של דוויכאת, ועל הסתכלות של הפסיכיאטר המחוזי.

על פי כתב האישום, דוויכאת החליט להמית בסכין אזרח או חייל ישראלים-יהודים  -"למען פלסטין, העם הפלסטיני, מסגד אל אקצא ואללה". בהתאם לתוכנית הפיגוע שלו, הוא נטל סכין ממטבח אתר הבנייה, הכניסה לכיס מכנסיו ויצא מהאתר. כשהבחין באוחיון שצעד מולו ברחוב, שלף את הסכין ודקר אותו שלוש דקירות עמוקות. רק לאחר שאדם שעבר במקום זרק לעברו חפץ כדי להבריחו, הוא הכניס את הסכין לכיס מכנסיו והחל להתרחק בהליכה מהמקום.

דוויכאת, בן ה-46 מהכפר רוג'יב הסמוך לשכם, החזיק בהיתר עבודה בישראל לפיו היה רשאי לעבוד בתוך גבולותיה ולחזור מדי יום לאזור מגוריו בשטחי יהודה ושומרון. הוא הפר את תנאי ההיתר, בכך ששהה בישראל כמה ימים ברציפות עד למועד הפיגוע. בחקירה משולבת של שב"כ והמשטרה שיחזר דויכאת את מעשיו, ועולה כי הצטייד בסכין למטרת הרצח. שלושה בני אדם נוספים נעצרו ביום הפיגוע בחשד לסיוע.

עד ראייה שרדף אחרי הדוקר שחזר בפני השוטרים: "רצתי לאוטו, הבאתי אלה ורדפתי אחריו". עד ראייה נוסף ציין כי הדוקר השתמש בסכין גדולה: "זה היה יותר חרב". אחיו של אל-חאלק אמר לכאן חדשות בסמוך לאירוע כי אחיו סובל מבעיות נפשיות וכי בארבע השנים האחרונות טופל בבתי חולים ברשות הפלסטינית. הוא הוסיף כי בעבר היו לו גם בעיות משפחתיות ושהוא רב עם הוריו ואשתו אך התפייס איתם. עוד מסר האח כי בחודש האחרון החל דוויכאת לעבוד בבנייה בישראל וכי הם לא ראו אותו בשבוע שקדם לרצח.