-
צילום: אורן בן חקון, פלאש 90

בכיר בליכוד: בשל היעדר תקציב, סביר שב-23 בדצמבר הממשלה תתפרק

בכחול לבן ילכו על שני מהלכים - ינסו לחזק את ישראל כ"ץ כדי לפרק את הליכוד מבפנים, וינסו לאלץ את נתניהו להעביר תקציב • יו"ר כחול לבן הבהיר כי גם בליכוד יש קולות שתומכים בעמדת מפלגתו בנושא התקציב. "כל האופציות על השולחן ושום צעד לא יישלל", כתב בפוסט בפייסבוק
יואב קרקובסקי ויערה שפירא
09 באוקטובר 2020
18:06
עודכן ב 21:15

בכחול לבן מעריכים כי השבוע הבא יעמוד בסימן הקרב על הארכת תקנות החרום. נוכח הירידה בתחלואה, הערב (שישי) פורסם במהדורת "שבוע" שבמפלגה יתנגדו להארכת תוקף איסור ההפגנות. בכיר בליכוד הבהיר כי למרות הסקרים – בשל היעדר תקציב לשנת 2020, הכנסת תתפזר ב-23 בדצמבר. נוסף על כך, כחול לבן תחבור לשר האוצר ישראל כ"ץ ותדרוש פתיחת עסקים של עד עשרה עובדים ללא קבלת קהל.

שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס היום למשבר המחודש סביב העברת התקציב ואמר כי ימנע מנתניהו "לפגוע באזרחי ישראל". לדברי גנץ, גם בליכוד ישנם קולות שתומכים בעמדת מפלגתו כחול לבן. "מי שמנסה לשסות אותנו אחד בשני ייכשל. כל האופציות על השולחן ושום צעד לא יישלל", כתב גנץ בעמוד הפייסבוק שלו. 

השרה לנושאים אסטרטגיים אורית פרקש הכהן מכחול לבן הבהירה כי אם התקציב לא יעבור - כולם צריכים לדעת שנתניהו רוצה בחירות. "אם אין תקציב עד 23 בדצמבר – 90 יום אחרי כן יש בחירות. מי שיגרום לזה יפגע באזרחים", אמרה פרקש הכהן בריאיון לשרון וכסלר ואורי לוי בכאן 11. 

גנץ קרא אתמול לראש הממשלה נתניהו לדרוש ממשרד האוצר להתחיל להכין את תקציב 2021. לדברי גנץ, כל סיכול של אישור התקציב משמעו העדפת שיקולים אישיים על פני טובת אזרחי ישראל. למרות הרטוריקה החריפה שבה השתמש, בשיחות סגורות אומרים גורמים בכירים בכחול לבן שלצד הדרישה לאישור התקציב, הם אינם מציבים אולטימטום או איום לצד אותה דרישה. לא איום בבחירות וגם לא איום לעצור העברות תקציביות נקודתיות בוועדת כספים (במידה שלא יאושר תקציב כולל). 

בליכוד ציינו כי בכחול לבן מסתירים מהציבור כי סיכמו כבר עם הליכוד וחוקקו חוק להעביר את תקציב 2020 במהלך חודש דצמבר, ובד בבד להתקדם בהכנת תקציב 2021. "זו הדרך לייצב את הכלכלה", אמרו. "ראש הממשלה העביר יותר תקציבים ממנהיגים אחרים בעולם ויש לו רקורד מוכח בבניית כלכלת ישראל, לעומת כחול לבן שלא העבירו תקציב מימיהם. ראש הממשלה ימשיך לעשות מה שנכון למדינה ולא לפופוליזם של כחול לבן. מוטב שכחול לבן יפסיקו לחרחר ריב שיוביל לבחירות ויתגייסו למאבק המשותף בקורונה", לשון הודעת הליכוד.

שרי כחול לבן מאיימים בשתי אפשרויות לסנקציות על הליכוד אם לא יעתרו לדרישתם להעביר את תקציב 2021 לפני סוף השנה. האופציה הראשונה, ובעלת ההיתכנות הגבוהה יותר, היא לבלום כל הוצאה ממשלתית עד שיאושר תקציב 2021.