מטוסי F-35

ישראל לא תתנגד למכירת נשק לאמירויות; גנץ: נתניהו הסתיר את המגעים ממערכת הביטחון

רה"מ ושר הביטחון הודיעו בהודעה רשמית כי ישראל לא תתנגד למכירת מטוסי F-35. ממשל טראמפ מתכוון להודיע לקונגרס בקרוב על עסקה. בלשכת נתניהו הגיבו לגנץ: אין חדש בכך שהאמירויות מבקשים את ה-F-35 • שר ההגנה של ארה"ב צפוי להגיע לישראל בסוף חודש להמשך הדיונים על "חבילת הפיצוי" שתקבל ישראל בשל מכירת מטוסי החמקן
גילי כהן
23 באוקטובר 2020
19:05
עודכן ב 21:01

ברקע ההודעה כי ישראל לא תתנגד למכירת מטוסי F-35 לאיחוד האמירויות, שר הביטחון בני גנץ האשים הערב (שישי) את ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא הסתיר את המגעים ממערכת הביטחון. עם זאת, גנץ בירך על ההסכם והדגיש כי הוא רואה בהשגת שלום ויציבות אזורית ערך אסטרטגי עליון. בלשכת ראש הממשלה הגיבו להאשמה של גנץ ואמרו כי אין חדש ברצון של האמירויות לקבל לידיהם את מטוסי החמקן.

"לא הייתה שום התנייה שישראל תסכים לכך כתנאי לחתימת הסכם השלום, ואכן הדיון עם ישראל התקיים רק לפני חודש בביקורו של שר הביטחון גנץ בוושינגטון ולאחר חתימת הסכם השלום", נכתב בהודעה מטעם לשכת ראש הממשלה.

למרות ההכחשות, נתניהו וגנץ הודיעו הערב כי לא יתנגדו למכירת מטוסי F-35 מארצות הברית לאיחוד האמירויות. "לאחר בחינה מדוקדקת שהתקיימה על ידי גורמי המקצוע במשרד הביטחון, הוחלט שלישראל אין התנגדות לאספקת מערכות נשק מסוימות לאיחוד האמירויות", נכתב בהודעה מטעם לשכתו של ראש הממשלה. נמסר כי בהסכם שנחתם בין גנץ לשר הביטחון האמריקני מארק אספר הובטח יתרונה הצבאי של ישראל.

שר הביטחון הדגיש שההבנות שהושגו עם ארצות הברית יאפשרו תוכניות רכש ארוכות טווח שיספקו מערכות נשק מתקדמות לישראל, ישדרגו באופן משמעותי את יכולותיה הצבאיות, יבצרו את ביטחונה ועליונותה הצבאית האזורית של ישראל, ויישמרו את יתרונה הצבאי האיכותי בעשורים הקרובים. נשיא ארצות הברית דונלד טרמאפ הבהיר כי הליך מכירת המטוסים לאמירויות מתקדם והודעה על כך תועבר לקונגרס בקרוב.

בתוך כך, על פי מקורות המעורים בנושא, שר ההגנה של ארצות הברית מייק אספר צפוי להגיע לישראל בסוף חודש להמשך הדיונים על "חבילת הפיצוי" שתקבל ישראל בשל מכירת מטוסי ה-F-35 לאמירויות. בין היתר מדובר בטכנולוגיות מתקדמות, שלפי המקורות, כוללים אמצעי לחימה שארצות הברית לא העבירה לישראל עד כה. עוד הבטיח הממשל האמריקני כי מטוסי החמקן שיועברו לאמירויות יהיו "נחותים" בהשוואה לאלו הנמצאים בידי חיל האוויר הישראלי והמערכות המותקנות עליו.

בחודשים האחרונים דווח על העסקה בכלי התקשורת השונים בארצות הברית, אך נתניהו הכחיש את הדיווחים הללו. לאחרונה אישר טראמפ כי יש התקדמות בעסקה כזו ונתניהו הבהיר כי העליונות הצבאית של ישראל תישמר.