נתניהו ובן סלמאן
צילום: אי-פי

דיווח: ראש הממשלה קיווה לחתום על נורמליזציה במפגש בסעודיה, בן סלמאן נסוג בגלל ניצחון ביידן

לפי הוול סטריט ג'ורנל, נתניהו טס לסעודיה ביום ראשון בתקווה לסגור את הפרטים על ההסכם. נסיך הכתר הסעודי נסוג מההסכם בגלל היבחרות ביידן לנשיאות - יורש העצר מבקש לשמור את ההסכם כקלף מול הממשל החדש בארצות הברית
מאיה ראכלין
28 בנובמבר 2020
00:39
עודכן ב 07:00

הדיווחים על טיסת ראש הממשלה נתניהו לסעודיה: נתניהו טס ביום ראשון לסעודיה בתקווה לסגור את הפרטים על הסכם נורמליזציה, אבל נסיך הכתר מוחמד בן סלמאן נסוג בגלל תוצאות הבחירות לנשיאות ארצות הברית. כך דווח אמש (שישי) בעיתון הוול סטריט ג'ורנל. 

ביום ראשון האחרון נצפתה ברדארי התעופה טיסה חריגה במטוס פרטי שיצאה משדה התעופה בן גוריון ונחתה בעיר הסעודית נאום לחוף הים האדום. בהמשך דווח כי על המטוס היו נתניהו, מזכירו הצבאי, ראש המוסד וראש המועצה לביטחון לאומי, ואלו נפגשו עם נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמאן ושר החוץ האמריקני מייק פומפאו. כעת מדווח כלי התקשורת האמריקני פרטים נוספים על המפגש.

לפי דברים שמסרו לעיתון יועץ סעודי ובכיר אמריקני, כשראש הממשלה נתניהו טס לפגישה הוא ועמיתיו בוושינגטון קיוו לקבל הבטחה לנרמול היחסים בין שתי המדינות. אולם בפגישה לא הושגו הבנות. לפי הדיווח, נסיך הכתר מוחמד בן סלמאן נסג מההסכם. הסיבה היא הבחירות בארצות הברית. יועץ סעודי הסביר שהנסיך, להוט לבנות יחסים טובים עם הממשל הנכנס של ג׳ו ביידן, והחליט לקחת צעד אחורה כדי שהוא יוכל להשתמש בהסכם הזה כדי לעזור לבנות קשר עם הנשיא החדש.

פגישת נתניהו ובן סלמאן: עצם החשיפה היא עליית מדרגה ביחסי המדינות| הפרשנות של רועי קייס

גורם ישראלי אמר ביום שני לכאן חדשות כי למרות הפגישה לא צפוי להיחתם הסכם נורמליזציה בין המדינות. לפי אותו גורם: "הפגישה לא מסמלת פריצת דרך להסכם. זה לא יקרה כל כך מהר, והתגובות בסעודיה מוכיחות את המחנות במדינה, בין אלו שתומכים בהתקרבות לישראל - לבין אלו שמתנגדים".